Archive

Author: IndeksKosova

Qytetari shëtitet me armë nëpër Ferizaj

Nga rrugët e Gjilanit është publikuar një fotografi interesante. Një person është parë duke bredhur rrugëve të këtij qyteti me ar.më në krah, duke mos u brengosur fare për shqetësimet apo reagimet e njerëzve. Personi në fjalë mësohet të jetëLexo më shumë

Ministri i Kulturës, Kujtim Gshi debat me rininë e Shtimes

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi ka nisur sot ciklin e parë të debateve në kumunën e Shtimes për të diskutuar me rininë shtimjane për dokumentet dhe projektet, të cilat janë duke u realizuar në tërë territorin eLexo më shumë

Adem Demaçit do t’i ngritët shtatore në Prishtinë

Veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçi, do t’i ngritet shtatore prej 4 metrash lartësi, në Prishtinë. Mirëpo kjo shtatore nuk është mirëpritur nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, pasi sipas tyre figura e Demaçit duhetLexo më shumë

Pas vendimit të Veselit, Besim Beqaj nesër pritet të jap dorëheqje

Vendimi i fundit i kryetari të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli për të shkarkuar nga pozitat gjithë zyrtarët e partisë me aktakuza ka prekur edhe Ministrin e Inovacionit Besim Beqaj, i cili është i përfshirë ne aferën “Pronto”. ILexo më shumë

Ja personi nga Ferizaj që ju konfiskua pasuria nga Policia Gjermane dhe e Kosovës!

Ka përfunduar operacioni kontrolli/bastisje i policisë së Kosovës në bashkëpunim me policinë e shtetit të Gjermanisë, operacion që është realizuar në gjashtë lokacione të ndryshme në qytetin e Prishtinës dhe Ferizajt. Operacioni i zhvilluar ka pasur për qëllim gjetjen eLexo më shumë

Agim Aliu me shumë se 450 punëtorë i punësoj pa konkurse, dhe shumë keqpërdorime tjera të detyrës zyrtare, a duhet ta liroj poziten?

Agim Aliu edhe pse në fushatë kishte premtuar që nuk do të punësoj asnjë punëtorë me kontratë mbi vepër, ai në të vërtet i punësoj më shumë se 450 persona pa as një kriter dhe pa konkurse publike, duke punësuarLexo më shumë

Krasitja e drunjtëve dekorativ në Shtime përplas pozitën dhe opozitën

Krasitja dhe mirëmbajtja e drunjtëve dekorativë ka përplasur pozitën dhe opozitën në qytezën e Shtimes. Sipas zyrtarëve komunalë krasitja e drunjtëve dekorativ në qytet është bërë tre muaj më parë, saktësisht më 21 mars të këtij viti nga ekspertët eLexo më shumë

Këta janë zyrtarët me akta.kuza, të liruar nga kryetari i PDK-së, Kadri Veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka larguar sot nga të gjitha pozitat partiake dhe institucionale të gjithë zyrtarët e PDK-së që kanë akta.kuza të konfirmuara nga institucionet e drej.tësisë. Me këtë vendim të kryetarit të PDK-së, KadriLexo më shumë

Albin Kurti bën homazhe tek varri i Sami Frashërit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot gjatë ditë ka bërë homazhe tek varri i intelektualit shqiptarë Sami Frashërit në Stamboll, me rastin e 115 vjetorit të vdekjes së tij. Kurti së bashku me bashkëpariakët e tij ka vizuar edhe QendrënLexo më shumë

Ku është Teuta Rugova?

Deputetja e LDK-së dhe e bija e ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka kohë që nuk është parë në publik. Rugova që nga zgjedhja e saj deputete nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, njihet për pasivitet në Kuvendin e Kosovës. PorLexo më shumë

Elmi Bedri Kamberi (6.6.1981 – 19.6.2001)

Reçaku i pikëllimit dhe i krenarisë kombëtare, reçakasit që me heroizmin dhe vetësakrificën e tyre lëvizën nga vendi diplomacinë e rëndë botërore, luftës për çlirimin e trojeve të robëruara të Shqipërisë i dhanë 12 dëshmorë të lirisë, 50 martirë dheLexo më shumë

Nehat Mustafa kërkon që deputetët ferizajas dhe komuna e Ferizajt tu dali në ndihmë bujqve ferizajas

Pas protestave të bujqve ferizajas para Qeverisë së Kosovës,  për kompensimin e dëmeve nga vërshimet dhe përgjigjes së Kryeministrit Haradinaj se nuk ka mjete , ka  reaguar asamblisti Nehat Mustafa i cili ka kërkuar që urgjentisht  të të veprojnë nëLexo më shumë

HIB: Fermerët e Komunës së Ferizaj blejnë derivatet për 6 cent më lirë!

Marrëveshja e arritur gati një vit më parë në mes Komunës së Ferizajt dhe Kompanisë “HIB Petrol” që garanton çmim më të ulët të derivateve për bujqit dhe fermerët ferizajas është ripërtërirë. Ndryshe nga viti i kaluar që ky çmimLexo më shumë

Haradinaj – bujqve të Ferizajt: Qeveria nuk ka mjete për kompensim tani

Disa bujq që po protestojnë para objektit të Qeverisë në shenjë pakënaqësie për moskompenzimin e dëmeve nga vërshimet morën menjëherë përgjigje nga kryeministri Haradinaj. Haradinaj që doli për tu takuar me protestuesit, u tha që do të bëjë çmos qëLexo më shumë

Kjo rrugë është shtruar në Ferizaj para tre muajve, qytetari pyet a mos është shtruar me pambuk

Punimeve në rrugën ‘Ali Asllani’ e njohur si Lagjia e Re, në qytetin e Feriajt, siç duket qytetarët atje nuk po ua shohin hairin. Asfallti i shtruar aty para tre muajve është prishur. Për prishjen e asfaltit po alarmon njëriLexo më shumë

Hilet e partisë së Isa Mustafës

Pakënaqësitë me zgjedhjet në degët dhe në nëndegët e Lidhjes Demokratike të Kosovës po vazhdojnë. Dy deputetë nuk janë propozuar nga Dega e Katërt për Këshill Drejtues, përderisa në nëndegën “Qendra” kërkohet anulimi i zgjedhjeve, Pos Degës së Tretë tëLexo më shumë

Ushtarët e Kosovës pastrojnë Parkun e Pishave në Sllatinë

Pjesëtarët e Ushtrisë së Kosovës, njësia e Regjimentit të Mbrojtjes Civile (RMC), në krye me kapiten Azem Gashim kanë bërë pastrimin e Parkut të Pishave në Sllatinë. Ushtarët kanë bërë pastrimin e gjithë parkut, duke larguar të gjitha mbeturinat tëLexo më shumë

Naim Maloku në gjendje të rën.dë, djali i tij publikon fotografi nga spitali

Ish-deputeti i AAK’së dhe eksperti i sigurisë, Naim Maloku, është në gjendje të rën.dë shëndetësore. Djali i tij ka publikuar fotografi të Malokut, i cili shihet i shtrirë në sp,ital. Sikur shumë beteja, edhe kjo qoft e kalume baba jem”,Lexo më shumë

Elmi Reçica në top 20-n më të votuarit në Këshillin Drejtues të PDK-së

Pas përfundimit të Konventës së PDK-së, pas përfundimit të numërimit të votave, në përputhje me Statutin e PDK-së dhe Rregulloren e Punës së Konventës dhe procedurave të numërimit, është tabuluar rezultati për kandidatët e zgjedhur të Këshillit Drejtues. Lista eLexo më shumë

Ja sa vota morri Fehmi Mujota në Këshillin Drejtues të PDK-së

Pas përfundimit të Konventës së PDK-së, pas përfundimit të numërimit të votave, në përputhje me Statutin e PDK-së dhe Rregulloren e Punës së Konventës dhe procedurave të numërimit, është tabuluar rezultati për kandidatët e zgjedhur të Këshillit Drejtues. Fehmi MujotaLexo më shumë

Lladrovci u thotë delegatëve të Konventës së PDK-së të mos i votojnë ata zyrtarë që kanë punësuar rrethin e parë familjar

Në Konventën e nëntë të Partis Demokratike të Kosovës (PDK), Ramiz Lladrovci ka kërkuar nga delegatët e kësaj konvente që të votojnë me logjikë. Ai ka kërkuar që të mos votohen ata deputetë që i marrin me mijëra vota nëLexo më shumë

Ja sa vota morri Naim Ismajli në Këshillin Drejtues të PDK-së

Pas përfundimit të Konventës së PDK-së, pas përfundimit të numërimit të votave, në përputhje me Statutin e PDK-së dhe Rregulloren e Punës së Konventës dhe procedurave të numërimit, është tabuluar rezultati për kandidatët e zgjedhur të Këshillit Drejtues. Lista eLexo më shumë

Policia kosovare dhe gjermane po bastisin qendra “Call Center” në Ferizaj

Prok,uroria Speciale e Republikës së Kosovës, njofton opinionin se në bazë të kërkesës për Ndihmë Juridike Ndërkombëtare, Prok,uroria Gjermane e Landit Saarland, bashkarisht me Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës, janë duke kryer bastisje në disa qendra të quajtura “CallLexo më shumë

Bajrush Xhemajli me i votuari në këshillin e përgjithshëm të PDK-së!

Të dielën, Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur Konventën e Nëntë Zgjedhore dhe sipas të gjitha pritjeve, ka rizgjedhur kryetar pa asnjë kundërkandidat, Kadri Veselin. Në listën e të zgjedhurve të Këshillit Drejtues të kësaj partie, që e ka siguruarLexo më shumë

PDK’ja zgjedh vetëm dy kryetarë të rinj të degëve

Në Kuvendin Zgjedhor të degës së PDK-së në Shtime, pas një gare mes Mensur Nezirit e Rrahman Jakupit, ky i fundit është zgjedhur kryetar dege, ndërsa delegatët kanë zgjedhur edhe 51 anëtarët e Këshillit Drejtues të Degës. dhe ky ështëLexo më shumë

LDK-ja po e pret momentin më të mirë për ta çuar Qeverinë në shtëpi

Zyrtarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës në një konferencë për media kanë bërë të ditur se ‘janë duke pritur momentin më të mirë për të dërguar qeverinë aktuale në shtëpi’, ndërsa nuk kanë dashur të komentojnë incidentet e fundit qëLexo më shumë

Piloti tregon se pse nuk u vërejtën turbulencat nga drejtuesit e aeroplanit Prishtinë-Basel!

Aeroplani i linjës së rregullt nga Prishtina në Bazel ishte tronditur nga turbulenca masive. Turbulenca të tilla janë të papërshtatshme, por jo të rrezikshme, sqaron një pilot i njohur i Airbus për Blick. Horrori zgjati pak minuta, por pasagjerëve tëLexo më shumë

Veseli për zgjedhjet e partisë: PDK ka dalë më e organizuar, më e fuqishme, dhe do të jetë mbështetja më e madhe e qytetarëve

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka falënderuar anëtarët dhe simpatizantët e kësaj partie të cilët ishin në Konventën Festive, pas procesit zgjedhor. Veseli në një postim në llogarinë e tij në Facebook, ka shkruar se nga këto zgjedhje, PDK kaLexo më shumë

Rahovec: Vërshimet “rrë mbejnë” një person

Reshjet e shiut kanë bërë që shumë qytete të Kosovës të vërshohen nga uji sot. Zakonisht njëra prej komunave që preket më së shumti nga vërshimet është ajo e Rahovecit, e këto reshje po janë mjaft të rrezikshme edhe përLexo më shumë

Digjet një makinë në autostradën Ferizaj-Prishtinë

Para pak çastesh në autostradën  Ferizaj-Proshtinë, në afërsi të fshatit Babush një makinë është përfshirë në flakë. Shkaqet e  djegjes së makinës nuk dihen por nga fotoja e dërguar nga një qytetarë shihet se zjarri ka përfshirë tërë makinën. SipasLexo më shumë