Archive

Author: IndeksKosova

Labi bën Mrekulli, mbledh 200.000 € për Ardit Gashin

Këngëtari Labinot Tahiri  ka tri ditë që nga mëngjesi është duke qëndruar në shesh në Ferizaj, duke inkurajuar qytetarët të ndihmojnë nxënësin Ardi Gashin, i cili është i diagnostikuar me sëmundjen e leukemisë.Labi, me shumë persona tjerë kanë dalë  qëLexo më shumë

Edhe një ftesë nga Gjykata Speciale, ftohet aktivisti i Vetëvendosjes nga Ferizaj

Vazhdojnë ftesat nga dhomat e specializuara. Gjykata Speciale ka dërguar edhe një ftesë gjatë ditës së sotme, përcjellë IK Kësaj radhe është ftuar aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Emrush Xhemaji. Këtë e ka konfirmuar përmes një postimi në rrjetet sociale, njëri ngaLexo më shumë

22 të vdekur e mbi 1 mijë të lënduar nga tërmeti që goditi Turqinë

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën, mbi 1 mijë janë plagosur, si pasojë e tërmetit të fuqishëm, me magnitudë 6.8 të shkallës rihter, që goditi mbrëmjen e së premtes pjesën lindore të Turqisë. Tërmeti i fuqishëm ishte me epiqendërLexo më shumë

Vdes një mjek nga koronavirusi në Kinë

Një mjek në një spital të provincës Hubei të Kinës ka vdekur pas infektimit me koronavirus, raportojnë mediet kineze. Një njoftimin e medieve shtetërore thuhet se mjeku 62-vjeçar, Liang Wudong, ishte në ballë të përpjekjeve për ta luftuar përhapjen eLexo më shumë

Tërmeti i fuqishëm në Turqi, dalin pamjet e para

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.9 të shkallës së Rihterit ka goditur Turqinë sot në mbrëmje. Sipas Institutit të Kërkimeve për Tërmete, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazig pasditen e sotme, me një thellësi prej 10 kilometrash. Sipas raporteve tëLexo më shumë

Osmani: Do të kemi takime efektive këto 2-3 ditë me VV-në

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë të ditur se shumë shpejt do të takohen me përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje për të bërë përafrimin përfundimtar për koalicionin bashkëqeverisës. Osmani e ka lënë të hapur mundësinë që përkundërLexo më shumë

KRYETARI ISMAJLI PRITI AMBASADORIN E BULLGARISË

I pari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli i shoqëruar me nënkryetarin, Rrahman Jakupi, drejtoreshën e Arsimit, Agime Hasani-Roshaj dhe zyrtarën e Financave, Ardita Ndrecaj kanë pritur sot ambasadorin e ri të Bullgarisë në Republikën e Kosovës, z. Hristo Gudjev.Lexo më shumë

Apel: Kush e ka parë këtë person lajmërojeni policinë, po kërkohet për vrasje

Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, bazuar në ligj për publikimin e fotos me shënime tjera të personit të kërkuar më Urdhëresë të Gjykatës Themelore Pejë, me qëllim lokalizimin dhe rrjedhimisht arrestimin e tij, lëshon: kërkesë për bashkëpunim me qytetarët.Lexo më shumë

S’kishte vend në psikiatri, gruaja nga Gjilani u desh të priste disa ditë në paraburgim

Një e dyshuar me probleme psikike është detyruar që të qëndronte disa ditë në Qendrën e Paraburgimit për Femra, në Lipjan, pasi që nuk kishte shtretër të lirë në Institutin e Psikiatrisë Forenzike, në Prishtinë. Ajo ishte arrestuar në Gjilan,Lexo më shumë

101 vite nga vdekja e Ismail Qemalit

Sot janë bërë 101 vite që kur ka vdekur kryeministri i parë shqiptar, Ismail Qemali, njeriu që më 1912 shpalli pavarësinë e Shqipërisë në qytetin e Vlorës. Ai vdiq në rrethana misterioze më 24 janar 1919 në Peruxhia të Italisë,Lexo më shumë

VV: Glauk Konjufca nuk jep dorëheqje

Është raportuar se sot Glauk Konjufca pritet të japë dorëheqje nga posti i kryeparlamentarit. Por kjo nuk do të ndodhë. Të paktën kështu thotë zyra për media e Lëvizjes Vetëvendosje. Në një përgjigje për Express kjo zyrë ka thënë seLexo më shumë

Foto e rrallë e Adem Jasharit me shokët e UÇK-së në Suharekë

Komandanti legjendar e heroi kombëtar Adem Jashari, shkroi emrin në histori gjatë luftës Çlirimtare të Kosovës dhe njihet si simboli i pavarësisë së vendit. Një foto e rrallë e heroit të kombit Adem Jashari është dërguar në redaksinë e MetrosLexo më shumë

Vuçiq i ankohet Grenellit për Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka vazhduar me ankesa lidhur me dëmet që i ka shkaktuar shtetit të tij vendosja e taksës nga Kosova. Në takimin me diplomatin Richard Grenell, Vuçiq është ankuar për dëme që shkojnë deri në 435 milionëLexo më shumë

Ku e la fotografinë e presidentit Thaçi, kryetari i ri i Kuvendit?

Kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, e ka larguar fotografinë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, të paktën nga vendi ku ka qenë e vendosur deri tani, në zyrë të kryetarit, raporton IndeksOnline. Në fotografitë e dërguaraLexo më shumë

Pritet dorëheqja e Glauk Konjufcës, VV dorëzohet ndaj presionit të LDK-së

Në Vetëvendosje sot pritet të ketë një kthesë të madhe sa i përket qëndrimit për kryeparlamentarin. Është vet Glauk Konjufca që sot do ta paralajmërojë dorëheqjen, duke iu dorëzuar kështu presionit dhe kërkesave të Lidhjes Demokratike të Kosovës, shkruan lajmi.net.Lexo më shumë

Haradinaj godet rëndë Baton Haxhiun: Je mercenar i Edi Ramës, nuk jemi lopë e dele

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka mëshuar fort gazetarit Baton Haxhiu, në mbrëmjen e së enjtes. Haradinaj, i cili ndodhet në Tiranë, e ka quajtur Haxhiun “mercenar” të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me të cilin aiLexo më shumë

Shtimja me projekt të veçantë për përkujdesje sociale ndaj të moshuarve që jetojnë të vetëm

Komuna e Shtimes për herë të parë në Kosovë ka nisë një projekt të veçantë për t’u kujdesur për pensionistët dhe të moshuarit të cilët nuk kanë ndonjë përkujdesje familjare. Në kuadër të këtij projekti, kjo komunë ka organizuar pastriminLexo më shumë

Haradinaj nuk e përfill kërkesën e Grenell: Taksa hiqet vetëm kur Serbia të njohë Kosovën

Ramush Haradinaj zbuloi në Open se ka pasur një telefonatë me të dërguarin e posaçëm të SHBA-së ambsadorin Richard Grenell, me të cilin thotë se ka diskutuar për disa çështje për Kosovën. Gazetarja e pyeti Haradinajn përse nuk u takua mëLexo më shumë

Agim Aliu: Pozita e nënkryetarit të PDK-së, sfiduese për të jetësuar vullnetin e mijëra qytetarëve

Familja e madhe politike, rrugëtimin e së cilës e bëri bashkë me Kosovën, Partia Demokratike e Kosovës, dëshmoi për të satën herë, vlerat demokratike dhe vullnetin për ndryshim. Dje, mu besua një rol tejet me peshë, sfidues pashmangshmërisht por edheLexo më shumë

Aliu: Pozita e nënkryetarit të PDK-së, sfiduese për të jetësuar vullnetin e mijëra qytetarëve

Familja e madhe politike, rrugëtimin e së cilës e bëri bashkë me Kosovën, Partia Demokratike e Kosovës, dëshmoi për të satën herë, vlerat demokratike dhe vullnetin për ndryshim. Dje, mu besua një rol tejet me peshë, sfidues pashmangshmërisht por edheLexo më shumë

Vjosa Osmani: Qeveria duhet të formohet në përputhje me vullnetin qytetar

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar formimin e qeverisë së re në bazë të rezultateve të zgjedhjeve të 6 tetorit. Këto deklarime i ka dhënë ajo në një postim në Facebook, pas takimit me të dërguarinLexo më shumë

Kosovës po i ikin qytetarët

a potencial për një fluks të madh, do të presim dhe do ta shohim ndikimin që do ta ketë ky ligj”, thotë Shasha. Disa të rinj të anketuar nga Radio Evropa e Lirë thonë se arsyeja se pse do tëLexo më shumë

A ishin takimet në VV e LDK porosi e Grenell se kush duhet ta bëjë qeverinë?

Tha se në Kosovë nuk ka ardhur që të ndikojë në zhvillimet politike dhe bisedimet për koalicionin, mirëpo, i dërguari i posaçëm amerikan për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell sa qëndroi në Prishtinë u sigurua që të takojë tëLexo më shumë

Kryetari Aliu priti sot Përfaqësuesin Special të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Misioni në Kosovë – Zahir Tanin

Jo rastësissht, Ferizaj u përzgjodh qyteti të cilin do ta vizitonte sot, Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK, Zahir Tanin. Është diversiteti kulturor, etnik, paqja e qëndrueshme,Lexo më shumë

Pranoi se me dokument fals përfitoi pension të veteranit, dënohet me tetë muaj burg me kusht

Gjykata Themelore në Pejë, të enjten, e ka dënuar me tetë muaj burg me kusht, të akuzuarin për legalizim të përmbajtjes së rreme, Vebi Idrizi. Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjykatësi Shaqë Curri, dënimi me burgim nuk do të ekzekutohetLexo më shumë

Mjekë e infermierë dalin në pauzë para kohe, e moshuara e sëmurë detyrohet të pres

Institucionet publike në Kosovë, e sidomos ato të sektorit të shëndetësisë, vazhdimisht janë të kritikuara për neglizhencë në punë. Një rast i ngjashëm ka ndodhur edhe në Shtëpinë e Shëndetit, ku një qytetar ankohet se stafi mjekësor dhe ai ndihmësLexo më shumë

Haxhiu thotë se nuk heqin dorë nga pozita e kryetarit të Kuvendit

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje,  Albulena Haxhiu, ka komentuar deklaratat e anëtarit të Kryesisë së LDK-së, Gazmend Muhaxheri, i cili ka thënë se partia e Albin Kurtit ka afat deri të dielën që të pranojë ofertën e LDK-së, përndryshe nuk doLexo më shumë

Vajza nga Shtimja që nuk u pranua në FSK për shkak të mbulesës

Me ëndrrat për t’u bërë ushtare, arsimtare apo dizajnere grafike, gratë në Kosovë kanë folur kundër diskriminimit me të cilin përballen gjatë kohës sa e ndjekin karrierën e tyre përderisa mbajnë mbulesë në kokë, si dhe për politikat dhe stigmatLexo më shumë

Vdes i riu nga Lipjani, s’arriti t’u mbijetojë plagëve pas aksidentit

Disa ditë më parë ai bëri aksident me veturë, ndërsa i riu kosovar, s’arriti t’u mbijetojë plagëve. Shqiprim Zeqiri ka ndërruar jetë sot, ndërsa kishte bërë aksident në Hallaq të Madh, transmeton IK Lajmi për vdekjen e të riut ështëLexo më shumë

‘Lamtumirë’ Kosova, ikja masive drejt Kroacisë

“Autobusët që dikur mbusheshin me njerëz që ktheheshin nëpër shtëpi nga puna, tani po largohen të stërmbushur me kosovarë për të gjetur punë larg shtëpisë”, kështu e fillon rrëfimin Afrimi derisa priste autobusin e linjës Prishtinë-Zagreb nga Stacioni i AutobusëveLexo më shumë