Archive

Author: IndeksKosova

Zgjedhjet në Kosovë, policia në gatishmëri edhe në veri

Policia e Kosovës është në gatishmëri maksimale për zgjedhjet e së dielës. Zëdhënësi i saj, Baki Kelani thekson se të gjitha strukturat e policisë janë në gatishmëri. “Kemi angazhuar një numër të mjaftueshëm zyrtarësh policie, duke përfshirë nga zyrtarë tëLexo më shumë

Sonte në DebatPernime: Albin Kurti e Ramush Haradinaj

Dy kandidatët për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti (Vetëvendosje)  dhe Ramush Haradinaj (PDK-AAK-NISMA) flasin për projektet e tyre pas 11 qershorit, nëse u besohet posti që e kërkojnë. Intervistat transmetohen në TV21 në orën 19:50. Në intervistat për Jeta Xharrën,Lexo më shumë

Njësia speciale e Kosovë zë vendin e tretë në garat europiane (FOTO)

Garat e njesisë speciale “SPARTAN 300” që u mbajten në Budapest të Hungaris ku pjesmarrëse ishin edhe Maqedonia, Serbia, Mali Zi, Shqipëria dhe shumë shtete tjera, Policia e Kosovës arriti të fitoj vendin e tretë. Policia e Kosovës dhe çdo njësitëLexo më shumë

Veseli: Më 11 qershor do të fitojë koalicioni i lirisë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovë, Kadri Veseli ka deklaruar se më 11 qershor, do të fitojë koalicioni i lirisë, koalicioni i dritës, koalicioni i mbrojtjes së Kosovës, ndërtimit të vendit dhe fuqizimit ekonomik.     IndeksKosova

Svarqa kthen frymën komuniste në organet komunale

Kryetari i Komunës së Ferizajt, duke keqpërdorur ditët e fundit në pushtetin komunal, po fton punonjës arsimor, shëndetësor dhe të tjerë në zyrën e tij, në stilin e “bisedës informative” për t’i shantazhuar dhe kërcënuar me humbje të vendit tëLexo më shumë

Vrasjen e Lavdrim Muhaxherit në Siri, e konfirmon edhe vëllau i tij [Foto]

Pjesëtari i organizatës terroriste, ISIS, kosovari Lavdri Muhaxheri është vrarë sot gjatë një sulmi kundër Shtetit Islamik në Siri nga amerikanët. Lajmi për vdekjen e tij e ka bërë të ditur përmes Facebook-ut, Sheukan Koraqi një shok i ngusht i Lavdrimit,Lexo më shumë

Dy fëmijët e plagosur në Pejë, ishin kalimtarë rasti

Policia e Kosovës ka njoftuar se dy fëmijët e plagosur sot nga të shtënat me armë zjarri në Pejë, ishin kalimtarë rasti. Siç ka njoftuar Policia e Kosovës përmes një komunikate, dy personat e tjerë të plagosur në Pejë, meLexo më shumë

Katër të plagosur në Pejë, në mesin e tyre një vajzë e mitur (Video)

Indekosova mëson se në përleshjen e sotme në Pejë kanë mbetur të plagosur katër persona. Të njëjtat burime konfirmojnë se në mesin e ktyre personave ishte edhe një vajzë e mitur. Njësitet e Policisë së Kosovës kanë dal në vendin e ngjarjesLexo më shumë

Joshua – Klitschko, vjen lajmi që e kanë pritur të gjithë adhuruesit e boksit (FOTO)

Është konfirmuar, do të ketë rimeç mes Anthony Joshuas dhe Wladimir Klitschkos. Anthony Joshua dhe Wladimir Klitschko do të përballen sërish, dhe këtë e ka konfirmuar promotori Eddie Hearn, raporton ‘Mirror’, përcjellë Gazeta Blic Dyshja Joshua – Klitschko u ndeshënLexo më shumë

Sulm me mjete shpërthyese në tubimin e Vetëvendosjes

  Rritja e madhe e VETËVENDOSJE!-s i ka nxjerrë nga takti koalicionet e territ. Sot, në mbrëmjen e datës 4 qershor, disa persona janë përpjekur të prishin tubimin e VETËVENDOSJE!-s në fshatin Studençan të Therandës. Pasi që s’kanë mundur taLexo më shumë

Arrestohet Aleksandar Jabllanoviq

Kryetari i PSK-së, Aleksandar Jabllanoviq është arrestuar në Leposaviq, në afërsi të një pompe derivatesh. Siç mëson IndeksKosova, Jabllanoviq ka pasur me vete një pistoletë të cilën e ka nxjerrë nga brezi i tij duke e drejtuar atë drejt disaLexo më shumë

Pacolli në Deçan: Do ta realizojmë amanetin e Presidentit Rugova

Jemi këtu për ta mbështetur shpirtërisht dhe me krejt çka është në mundësitë tona – Avdullah Hotin, për kryeministër të ardhshëm të Kosovës. Ai është njeri i fjalës dhe ne duhet ta mbështesim me votën tonë me datën 11 qershor,Lexo më shumë

Një mijë të plagosur pas shpërthimeve në Torino (Foto)

Dy shpërthime në sheshin San Carlo, në Torino, ku mijëra tifozë ishin duke ndjekur finalen e Ligës së Kampionëve, kanë tronditur mbrëmjen e djeshme të gjithë Italinë. Si pasojë e shpërthimeve të gjithë të pranishmit kanë kërkuar të largohen ngaLexo më shumë

Lajmi i fundit: Vie një raportim ndryshe nga Italia për sulmin (Foto)

Pas raportimeve të disa mediave se kishte ndodhur një shpërthim në sheshin e qytetit të Torinos, në të cilin tifozët e Juventusit ishin duke e shikuar finalen e Ligës së Kampioëve. Sipas raportimeve shpërthimi kishte ndodhur me fillimin e pjesësLexo më shumë

E konfirmuar: Gjashtë të vrarë dhe mbi 30 të plagosur në sulmin terrorist në Londër (Video)

Policia britanike tha se dy incidente terroriste goditën të shtunën mbrëma në Urën e Londrës dhe në një zonë aty pranë, kur sipas dëshmitarëve një furgon goditi turmën e këmbësorëve dhe disa persona u therën me thika.   Autoritetet thanëLexo më shumë

Gjykata speciale dhe ushtria do ta ”tronditin” Kosovën

Oferta të shumta për qytetarët e Kosovës dhe premtime për planet e qeverisë së re. Zgjedhjet për Kuvendin e Kosovës kanë sjellë në ofertë rritje pagash, pensionesh, dyfishim të buxhetit, formimin e ushtrisë së Kosovës, heqjen e vizave dhe zgjidhjenLexo më shumë

Hoti: Do t’i konfiskojmë pasuritë e paligjshme dhe do t’ia kthejmë popullit

Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti, ka thënë të shtunën në Mitrovicë se koalicioni të cilit ai i prin, në Qeveri do ta pavarësojë sistemin e drejtësisë, do ta nxjerrë ligjin për konfiskimin e pasurive të paligjshme dhe ajoLexo më shumë

Ndodhë vetëm tek ne, kosovari e nisë tepihin për Zvicër (Foto)

Aeroporti i Prishtinës vazhdimisht sjellë skena të rralla. Kësaj radhe një mërgimtarë e ka bërë atë që teorikisht duhej të ishte e kundërta. Para nisjes për në Zvicër, një kosovar shihet duke mbajtur me vete një tepih në duar. QëllimiLexo më shumë

Rrëfimi rrëqethës i Vladimir Putinit: Janë përpjekur të më vrasin 5 herë, ja si shpëtova (Foto)

Një dokumentar i regjisorit amerikan Oliver Stone mbi Presidentin rus Vladimir Putin ka marrë të tjera përmasa dhe është venë në qendrën e vëmendjes botërore. Putin ka rrëfyer për herë të parë si u ka shpëtuar një sërë përpjekjesh përLexo më shumë

Lufta për karrige në mitingun e PDK-së në Gjakovë

Një gjest i pahijshëm ka ndodhur në një tubim të Partisë Demokratike të Kosovës. Hajdar Beqaj e Nasim Haradinaj janë ngatërruar për ulësen më afër liderit të partisë. Në video mund të shihni se si Beqaj i ulet në prehërLexo më shumë

Thaçi flet shqip në televizionin serb

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është intervistuar sot nga televizioni serb N1 Info, me ç’rast ka folur për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, ndikimit rus në Ballkan dhe situatës në Maqedoni Por, veçantia e kësaj interviste është mënyra e bashkëbisedimitLexo më shumë

Protesta në Beograd, e duan të vdekur Ramush Haradinajn (Video)

  Gazetarja e Kohës Ditore, Sihana Klisurica, që po përcjell këtë ngjarje në kryeqytetin serb, ka regjistruar këto pamje të protestës që është organizuar nga organizata djathtiste “Zavjetnici”. Ata kanë mbajtur në duar një pano në të cilën shkruhet “ForLexo më shumë

Haradinaj: Serbinë nuk e kemi partner-ata që nuk na njohin, nuk i njohim (Video)

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka thënë se nuk e ka partner Serbinë.   Nuk e kom parnter Serbinë e kom Shqipërinë vëlla e motër, e kom Kroacinë, Austrinë e Gjermanin. Serbia është armik, nuk vlen përLexo më shumë

Aktakuzë për mashtrim me subvencione

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë ndaj trembëdhjetë të akuzuarve A.S; A.B.; I.S.; A.S.; E.S.; V.K.; A.P.;L.P.; XH.S.; XH.S.; L.T.; F.H.; L.S. për shkak se kanë kryer veprën penale mashtrim me subvencione, si dhe për veprën penale falsifikimi iLexo më shumë

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës rrethonë Kuvendin dhe qeverinë!

Në kohën kur pritet të procedohet për miratim në Kuvend marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi, në kryeqytet është parë shtim i Njësive Speciale të Policisë. Qeveria ka paralajmëruar se prej orës 10:00 do të mbajë mbledhje, ku ndërLexo më shumë

Rrëfim prekës, Qemajl Koca: Unë nuk e vrava Ermal Kamberajn, ma tmerruan familjen (Video)

Lajmi për vrasjen e Ermal Kamberajt në natën e 5 Majit në vendin e tij të punës, ishte përhapur shumë shpejt në opinionin kosovar, e veçanërisht në Mitrovicë. Mos efikasiteti i policisë për ta kapur dorasin dhe mos publikimi iLexo më shumë

Sot pritet që marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi të procedohet për ratifikim në Kuvendin e Kosovës

Sot pritet që marrëveshja për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi të procedohet për ratifikim në Kuvendin e Kosovës. Paralajmërimi u bë qysh të premten nga kryeministri Isa Mustafa. Kjo është njëra prej marrëveshjeve më të rëndësishme për Kosovën,Lexo më shumë

Këta janë deputetët që nënshkruan mocionin për rrëzimin e Qeverisë

Janë 40 deputetë të cilët kanë nënshkruar mocionin për rrëzimin e Qeverisë Mustafa.                                                    Gazeta MonitorLexo më shumë

Ngacmoi të miturën, arrestohet burri nga Kaçaniku

Një burrë në Kaçanik është arrestuar dhe pas intervistimit është dërguar në mbajtje pasi ka ngacmuar një të mitur. Ai kishte fyer edhe prindin e të miturës, bëhet e ditur në raportin 24 orësh të policisë. Njoftimi i plotë iLexo më shumë

Pamje të reja të tërheqjes zvarrë të Ziadin Selës (Video)

Kreu i LR-PDSH-së Ziadin Sela është në gjendje të qëndrueshme dhe shumë shpejtë do t’i kthehet jetës normale, deklaron zyrtari i lartë i LR-PDSH-së Arben Taravari. Ai pritet që në fundjavë të kthehet në rehabilitim shtëpiak kurse së shpejti edheLexo më shumë