Archive

Category: Lajme

Edhe në vikend nuk pushon drejtori i bujqësisë, nis rregullimin e thundrave në ferma komerciale dhe gjysmë-komerciale

As pandemia aq më pak ditët e vikendit, nuk ndalin punën e aktivitetet e Drejtorisë së Bujqësisë dhe Pylltarisë në Ferizaj. Njëra nga shumë punë të kryera gjatë gjithë kësaj periudhe pandemie, përveç mbështetjes si asnjëherë më parë me subvencione…

Banorët e fshatit Nerodime e Ulët e falënderojnë kryetarin Aliu!

Komuna e Ferizajt nën udhëheqjen e kryetarit Agim Aliu ka ekzekutuar qindra projekte për t’ja lehtësuar dhe përmirësuar jetesën e qytetarëve! Sot përfundoj edhe projekti i asfaltimit të rrugëve në fshtin Nerodime e ulët, ku banorët e fshatit e falënderuan…

Fushata rezulton me sukses, Apple vendos Kosovën në hartë

197 mijë e 175 persona të cilët e kanë nënshkruar peticionin “Put Kosovo on Apple Maps”, ia kanë arritur qëllimit. Kosova tashmë është vendosur në hartat e Apple. Peticioni i nënshkruar nga 197 mijë e 175 qytetarë në change.org, duket…

Projekti më i madh po merr formë, qytetarët: pa dallim partie do ta votojmë Agim Aliun

humë qytetarë po e përkrahin punën e Kryetarit Agim Aliu në qytetin e Ferizajt. Ata shprehen se Agim Aliu është politikani më i ndershëm dhe më punëtor në qytetin e Ferizajt, por edhe në gjithë Kosovë. Disa nga ta shprehen…

PDK i çon një paralajmërim të papritur Vetëvendosjes

PDK është opozitë konstruktive në tema e çështje të mëdha e të rëndësishme për vendin. Kështu ka deklaruar Sejdi Hoxha deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e PDK-së, në RTK. Tutje ai shtoi se LVV bashkë me LDK patën…

A do të jetë Trump pjesë e takimit të 4 shtatorit

4 shtatori do të jetë data kur delegacionet e larta të Kosovës dhe Serbisë do të përballen edhe njëherë në kuadër të dialogut, tani në Shtëpinë e Bardhë në Uashington. E premtja e javës së ardhshme mund të shndërrohet në…

Shoqëria Civile Agim Aliu gjatë mandatit të tij nuk e ka punësuar asnjë anëtar të familjes dhe është model për luftimin e nepotizmit në qeverisjen lokale!

Koalicioni i organizatave të Shoqërisë Civile ADE, Forumi i Organizatave Rinore dhe Lëvizja për Demokraci kanë filluar projektin e hulumtimit e punësimet familjare të Kryetarëve të Komunave të Republikës së Kosovës. Ky projekt ka për qëllim që të luftohet nepotizmi…

Erdogan e shndërron në xhami edhe një tjetër kishë të Stambollit

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan të premten ka urdhëruar që edhe një kishë e vjetër ortodokse të shndërrohet në xhami dhe pastaj muzeu i popullarizuar i Stambollit të shndërrohet në vend të adhurimit mysliman. Vendimi për transformimin e Muzeut…

Ferizajasi me koronavirus hap lokalin dhe vazhdon punën, arrestohet nga policia

Gjatë ditës së djeshme njësiti policor ka hasur te një person i dyshuar në lokalin e tij, i cili kishte rezultuar pozitiv me COVID-19, shkruan Gazeta IK Në lidhje me rastin janë njoftuar inskeptorët komunal të cilët e kanë mbyllur…

Ramosaj: Hoti më kërkoi pezullimin e punimeve në rrugën Plavë-Deçan pas presioneve nga Sava Janjic, ambasadat dhe KFOR-i

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj ka thënë në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini se probleme me rrugën Deçan-Plavë hapen sa herë që ka takime të rëndësishme ndërkombëtare për Kosovën. Kryetari i Deçanit Bashkim Ramosaj ka thënë se…

Shkollat nuk e respektojnë distancën, nxënësit presin të grumbulluar për regjistrim

Shkollat e mesme nuk janë duke respektuar rekomandimet e Institutit Kombëtar për mbajtjen e distancës. Dhjetra nxënës janë parë sot të grumbulluar para shkollave duke pritur për t’u regjistruar për vitin e ri shkollor. Por nxënësit nuk kanë mbajtur radhë…

Bayerni i pamëshirshëm, shkatërron Barcelonën dhe siguron plasmanin në gjysmëfinale të LK

Bayern Munich është gjysmëfinalisti i tretë i Ligës së Kampionëve për këtë edicion. Kampioni në fuqi i Gjermanisë e ka demoluar nga fillimi e deri në fund të ndeshjes kundërshtarin, duke e mposhtur me rezultat të thellë 8-2. Serinë e…

Policia rrah keq dy qytetarë në Ferizaj, konflikti filloi për shkak të mosbartjes së maskës

Dy zyrtarë policorë janë përfshirë në një përleshje fizike me dy qytetarë, për shkak se këta të fundit nuk po i bartnin maskat, përderisa po ecnin në rrugën ‘Ahmet Kaqiku’ në Ferizaj. Sipas policisë, qytetarët që nuk po i respektonin…

Vdes nga koronavirusi policja e Kosovës, ishte shtatzënë

Në tre ka shkuar numri i të vdekurve nga koronavirus në Policinë e Kosovës. Mirëpo, rast i dhimbshëm ishte para 3 ditësh kur institucioni i sigurisë mori informacionin se ka ndërruar jetë policja kosovare, e cila ishte në pritje për…

Foto ekskluzive: Xhandarët serbë duke patrulluar brenda territorit të Kosovës

Xhandarë serbë sot kanë kaluar nga territori i Kosovës duke shkaktuar shqetësim dhe terrorizim te qytetarët e zonës kufitare të Kamenicës, në Karaçevë. Nga patrullimi i tyre po vazhdojnë të dalin pamje të reja, njofton Klan Kosova. Për këtë pati…

Agim Aliu dhe Halil Kastrati nisin pesë shtëpi për jetima, veteran e të sëmurë (Foto)

Komuna e Ferizajt së bashku me Shoqatën Bamirëse Jetemiat e Ballkanit filluan ndërtimin e pesë shtëpive, këtë e bëri të ditur, Halil Kastrati në faqen e tij zyrtare në Facebook! Shkrimi i plot: Perhajr nisja e shtepive te reja😊 I…

SHBA-ja udhëzon shtetasit e saj të mos udhëtojnë drejt Kosovës shkaku i situatës me COVID

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u mor në muajin mars me anë të së cilës u rekomandohej qytetarëve amerikanë të shmangnin udhëtimet ndërkombëtare për…

Komuna e Ferizajt së bashku me donatorët paguajnë më shumë se 10 mijë euro për sigurimin e oksigjenit për spitalin e Ferizajt!

Ditë më parë kryetari i komunës së Ferizajt Agim Aliu së bashku me donatorë janë detyruar të sigurojnë oksigjen për të infektuarit me COVID-19 që janë të hospitalizuar në Spitalin e Ferizajt. Në spitalin e Ferizajt aktualisht janë të shtrirë…

24 aksidente trafiku me të lënduar brenda një dite

Në 24 orëshin e fundit në Kosovë kanë ndodhur 24 aksidente trafiku me të lënduar dhe 42 aksidente trafiku me dëme materiale. Në statistikat e përgjithshme të Policisë së Kosovës raportohet për arrestimin e 26 personave, ndërsa në mbajtje janë…

Vdes zyrtari komunal i Shtimes nga virusi Covid-19 në moshën 34 vjeçare

Një zyrtar komunal i Shtimes sot ka ndërruar jetë në moshën 34 vjeçare. Komuna e Shtimes ku ai punoi për disa vite ka shkruar një mesazh ngushëllues për familjen dhe miqtë e tij, njofton Klan Kosova. “Me dhimbje të thellë,…

Ferizaj model i humanizmit në Kosovë, Agim Aliu së bashku me bizneset ndihmuan më shumë se 6 mijë familje skamnore në kohen e karantinës

Ferizaj edhe njëherë e ka dëshmuar se është qyteti më humanë në Republikën e Kosovës. Komuna e Ferizajt së bashku me bizneset në kohen e izolimit i ka ndihmuar më shumë se 6 mijë familje skamnore me gjera ushqimore dhe…

Ditë e zezë në Kosovë, 15 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se brenda 24 orëve në Kosovë janë shënuar edhe 15 viktima nga coronavirusi. Deri më sot në nivel vendi kanë vdekur 284 persona si pasojë e COVID-19. Gjatë 24 orëve të…

13 të vdekur dhe 225 raste me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR janë testuar gjithsej 477 mostra të marra nga SHSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 225 raste pozitive. Numri…

Korriku i zi në Kosovë: COVID-19 ua mori jetën 173 personave

Vetëm gjatë muajit korrik kanë vdekur gjithsej 173 persona nga COVID-19 në Kosovë, raporton. Nga të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, me datë 1 korrik kanë qenë të konfirmuar 54 raste të vdekjes. Kurse sot më 31…

Një 13 vjeçar në mesin e viktimave nga koronavirusi në Prishtinë (Emrat)

Një 13 vjeçar ka vdekur si pasojë e koronavirusit në Prishtinë. Ndonëse nuk dihet se kur i njëjti ka ndërruar jetë, se ai është në mesin e viktimave e ka bërë të ditur kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, shkruan lajmi.net….

COVID-19 po bën kërdi, 16 të vdekur për 24 orë në Kosovë

Vetëm në 24 orët e fundit në Kosovë kanë vdekur 16 persona si pasojë e COVID-19 Një gjë e tillë është konfirmuar nga të dhënat e publikuara para pak çastesh nga IKSHP-ja. Numri i personave të vdekur ka shkuar në…

Agim Aliu: Ne nuk do ta kemi kokën të kthyer nga Prishtina, por nga qytetarët e Ferizajt

Ditë më parë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu në një prononcim për njërin nga televizionet lokale, lidhur me mbështetjen nga niveli qendror, tha se Ferizaj nuk do të pres burokracitë kur kërkesa e qytetarëve për mbështetje e shërbime…

Një 25 vjeçar nga Kamenica vdes si pasojë e COVID-19

Një 25 vjeçar nga Kamenica ka humbur jetën si pasojë e virusit COVID-19. Bersant Rahimaj ndërroi jetë pasi nuk arriti t’i bëjë ballë koronavirusit. Kjo është bërë e ditur edhe nga kryetari i komunës, Qëndron Kastrati i cili shprehi ngushëllime…

Shifër rekorde, konfirmohen 276 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovës janë konfirmuar edhe 276 raste të reja me koronavirus Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani përmes një konference për media. “Nga gjithsej 404 mostra të testuara, prej tyre…

Kompletohet infrastruktura në rrugën nga Xhamia dhe Kisha deri tek Teatri

Kompletohet infrastruktura në rrugën nga Xhamia dhe Kisha deri tek Teatri përfundohen trotuaret, mbjellja e drunjve dekorativ dhe asfaltimi një shtrese të rrugës Pas rregullimit të trotuareve, mbjelljes së drunjve dekorativ sot u kompletua edhe me një shtresë asfalti, segmenti…

Rregullorja nuk ndalon fjalët banale në Kuvend

Momente të tilla janë të shpeshta në Kuvendin e Kosovës. Por shumica e ofendimeve dhe fjalëve banale që përdoren pothuajse në çdo seancë plenare, nuk dëgjohen në televizion. E përdorimi i fyerjeve e shprehjeve të tilla nuk mungoi as në…

Veç këtë javë 38 persona humbën jetën nga Covid-19 në Kosovë

Kosova aktualisht po kalon situatë të rënduar me Covid-19. Kështu thonë autoritetet përgjegjëse derisa numri i viktimave dhe rasteve të reja po rritet çdo ditë. Deri sot, në vendin tonë, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës janë konfirmuar…

Fillon punën Bordi këshilldhënës për koronavirus, kryesohet nga Lul Raka

I kryesuar nga mikrobiologu Lul Raka, sot në Prishtinë ka filluar punën Bordi Këshillëdhënës për Covid-19, i formuar nga Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj. Në takimin e parë të këtij Bordi, Ministri Zemaj tha se përmes formimit të këtij trupi,…

Vdes arkitekti nga Shtimja, ishte i prekur nga COVID-19

Shoqata e Arkitektëve të Kosovës ka njoftuar se si pasojë e virusit COVID-19 ka vdekur arkitekti i njohur kosovar, Bekim Dauti, në moshën 53-vjeçare. Ata i kanë shprehur ngushëllim familjes Dauti nga Shtimja, dhe kanë thënë se vdekja e Bekimit…

Kanë vdekur 12 pacientë brenda 24 orëve, ku është Ministri i Shëndetësisë?

Deri më tani, nuk është paralajmëruar asnjë konferencë e ministrit të shëndetësisë, e as ai vetë nuk ka reaguar. Gazeta Express ka tentuar të flasë me Zemajn, por kontakti me të ka qenë i pamundur. Ndërkohë, pas konfirmimit të 8…

Mbi 1400 raste aktive me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se dje janë testuar gjithsej 346 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve kanë rezultuar 178 raste pozitive. IKSHPK njoftoi se…

Fillon projekti për t’ju lehtësuar qasjen fermerëve të komunës së Ferizajt në arat e tyre, projekt ky i realizuar për herë të parë në Republikën e Kosovës!

Për ti përkrahur fermerët Agim Aliu fillon rregullimin e rrugëve për në ara projekt ky i realizuar për herë të parë në Kosovë! Nga Rahovica nisëm projektin unik për rregullimin e rrugëve të arave, jo vetëm për këtë fshat por…

Alarmante, regjistrohen 6 vdekje me COVID-19 sot në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se sot në Kosovë janë regjistruar 6 vdekje të reja nga COVID-19. “Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës së…

Vdes një person 38 vjeçar në Klinikën Infektive nga coronavirusi

Një tjetër person ka ndërruar jetë nga coronavirusi. Bëhet fjalë për vëllaun e drejtorit të Institutit Epik, Demush Shasha. Ai ka njoftuar përmesn një postimi në Facebook se vëllau i tij 38 vjeçar ka ndërruar. “Vellau im, Flamur Shasha, 38…

Ademi: 35 rastet e reja me COVID-19 në Ferizaj, nga mostrat e marra për dy ditë

Sonte në Ferizaj janë paraqitur 35 raste të reja me coronavirus. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Bekim Ademi thotë për RTV Dukagjinin se këto rezultate janë nga 77 mostrat e marra nga datat 1 dhe 2 korrik. “Me këto…

Remdesivir – ilaçi i parë i autorizuar kundër COVID-19

Komisioni Evropian (KE) ka miratuar përdorimin e ilaçit Remdesivir, për trajtimin e sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri. Ky është ilaçi i parë i miratuar në nivel të Bashkimit Evropian (BE) për trajtimin e koronavirusit. Në deklaratën e…

35 raste të reja me Covid-19 në Ferizaj

Nga Komuna e Ferizajt bëjnë të ditur se kanë dalë 35 raste të reja me Covid-19. “35 raste të reja me COVID-19 në Ferizaj dhe 1 i shëruar” “Nga njoftimi i IKSHPK-së lidhur me rastet e reja me COVID-19, bëhet…

DOKUMENT: HAKI ABAZI ISHTE DENONCUAR EDHE NJË HERË PËR KEQPËRDORIM FONDESH

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Haki Abazi, dyshohet se është përfshirë në një skandal që kapë vlerën e rreth një milion eurove. Në seancën e sotme të mbajtur kundër Jeta Xharrës dhe Dajana Berishës për padinë që i lidhë rreth një…

Haki Abazi ishte në seancën ku po flitet për abuzime me rreth 1 milion euro

Sot në Gjykatën Themelore në Prishtinë, është mbajtur seanca dëgjimore lidhur me caktimin e masës së sigurisë, ku Astrit Istrefi, Burim Ejupi dhe Visar Azemi (tani e tutje Paditësi), kanë ushtruar padi kundër Dajana Berishës dhe Jeta Xharras (tani e…

Prona 1 milionëshe për shoqërinë civile e blerë me ndihmën e Haki Abazit – Jeta Xharra e Faik Ispahiu në Gjykatë pasi akuzohen se uzurpuan bordin

Në Gjykatën Themelore të Prishtinës sot është mbajtur seanca gjyqësore kundër Jeta Xharrës dhe Dajana Berishës pas padisë që është ushtruar ndaj tyre nga Astrit Istrefi, Burim Ejupi e Visar Azemi lidhur me një kontest që ndërlidhet Fondacionin “Shtëpia e…

Edhe 73 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 63 pacientë të tjerë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 73 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 3.064. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka…

Rreth 35 mijë kosovarë e braktisën vendin vjet, nga këto komuna ikën më së shumti banorë

Rreth 35 mijë kosovarë ia kanë dhënë lamtumirën Kosovës gjatë vitit të kaluar. Ata kanë hequr dorë nga vendlindja e tyre në kërkim të një jetë më të mirë në shtetet e huaja. Shumica e tyre e kanë braktisur vendin…

Agim Aliu e realizon edhe një premtim pas dy dekadave edhe fshati Greme po bëhet me rrjet të ujësjellësit!

Pas dy dekadave edhe fshati Greme po bëhet me rrjet të ujësjellësitKëtë të enjte në fshatin Greme ka filluar të realizohet projekti i ujësjellësit, projekt ky i munguar me vite të tëra në këtë fshat. Nga afër punimet e këtij…

Sulmohet me eksploziv dhe plaçkitet bankomati në Komoran

Persona të panjohur kanë sulmuar me eksploziv një bankomat në fshatin Komoran të komunës së Drenasit, ku kanë arritur të vjedhin një shumë parash Rastin për Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti. “Sot…

Agim Aliu e realizon premtimin e dhënë më fshatrat nuk do të kenë problem me ujin e pijes, fillon ndërtimin e Fabrikës së Ujit në Talinovc të Muhaxherëve

Në fshatin Talinovc i Muhaxherëve ka filluar punimet për ndërtimin e Fabrikës së Ujit. Nga afër fillimin e këtyre punimeve e ka përcjellur edhe numri një i qytetit të Ferizajt Agim Aliu, i shoqëruar nga drejtori i Shërbimeve Publike Arben…