Archive

Category: Lajme

Në Sheshin “Skënderbeu” bëhen “prova për protesta”

Një video po qarkullon në rrjetet sociale, ku shihet se si është organizuar një provë për protestë në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë në distancë gjatë kohës së pandemisë. Video është shpërndarë edhe në profilin e përkrahësve të Albin Kurtit në…

Ferizaj afër mposhtjes së coronavirusit shkon në 93 numri i të shëruarave

Ferizaj vazhdon trendin pozitiv sa i përket pandemisë COVID-19. Kjo komunë tash e disa ditë nuk ka shënuar asnjë rast pozitiv. Janë shëruar edhe 6 pacientë duke e quar në 93 numrin e personave të shëruar. “Edhe 6 ferizajas të…

Dalin pamjet e rënda nga aksidenti afër Klinës

Katër persona janë lënduar në një aksident trafiku që ka ndodhur sot rreth orës 14 e 30 minuta në fshatin Gremnik të Klinës. Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë rajonale në Pejë, Fadil Gashi. Ai ka thënë…

Zyrtari i Ministrisë së Integrimeve rezulton negativ në testin COVID-19, Kurti del nesër nga vetizolimi

Ka rezultuar negativ në testin për coronavirus zyrtari i Ministrisë së Integrimeve, për të cilin dyshohej se ishte prekur nga ky virus. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin, zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu. “Rezultatet kanë dalë negative për zyrtarin të…

Albin Kurti vetizolohet ka pasur kontakt me një zyrtar që ka dalur pozitiv me COVID-19

Të dashur qytetarë, Sot është dita e parë kur nuk do të dal në punë në Kryeministri (ZKM). Një zyrtar i Ministrisë së Integrimeve Evropiane (MIE) ka pasur kontakt të ngushtë me një nga personat e dalur pozitiv në testin…

Rritja e numrit të rasteve me COVID-19, infektologu Sadiku: Mosrespektimi i masave, rrezikon sërish kthimin e virusit në shtator

Pas dy javëve ku pati rënie të numrit të rasteve me COVID-19 , mbrëmë në Kosovë u konfirmuan 14 raste të reja, ndërsa u shëruan vetëm dy të infektuar. E rritja e këtij numri, ngriti dyshimet se mund të ketë…

14 raste të reja dhe dy të shëruar në Kosovë

14 raste të reja janë konfirmuar me Covid-19 në Kosovë nga IKSHPK, ndërkohë që vetëm dy persona janë shëruar. Trendi i numrit dyfish më të madh të të shëruarve sesa të rasteve të reja përfundoi. Sot janë konfirmuar 14 rastë…

Përfshihet nga zjarri një shtëpi në lagjen ‘Arbëria’ të Prishtinës

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në lagjen ‘Arbëria’ të Prishtinës. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Prishtinës, Daut Hoxha. Hoxha ka bërë të ditur se njësitet e zjarrfikësve kanë dalë në vendin e ngjarjes për…

LAJMI I FUNDIT: “Rikthehet” koronavirusi, tetë raste të reja

Për dallim nga dita e djeshme ku kishte dalë vetëm një rast pozitiv me koronavirus, aot kanë dalë tetë raste pozitiv, raporton Gazeta Blic. Kështu thuhet në njoftimin e lëshuar për media nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. “Sot më…

Aksident në rrugën “Driton Islami”, goditet makina e policisë

Sot në rrugën “Driton Islami” në Ferizaj ka ndodhur një aksident jo i zakonshëm, në aksident është përfshirë edhe makina e policisë. Siç shihet edhe në foto të dërguar nga qytetarë të rastit një makinë ka goditur  makinën e policisë….

Kosova drejt fitores së ‘luftës’ me COVID-19, situata përmirësohet edhe në qytetet ku kishte më shumë të infektuar

Vetëm një person ka rezultuar pozitiv me COVID-19, nga 229 mostra të testuara të enjten në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. Ndërkaq edhe njëzet e tetë persona janë shëruar, sipas njoftimit të IKSHPK-së….

Fotografia prekëse e luftës në Kosovë ka pushtuar botën: 30 orë ecje me vëllanë e vogël në krahë

Periudha e luftës së fundit në Kosovë është njëra nga ngjarjet më të trishta që s’do të harrohet me gjenerata, pikërisht për shkak të plagëve të rënda që ka shkaktuar tek kosovarët Imazhe të shumëta, të tilla janë shpërndarë nëpër…

Agim Aliu e jetëson Sheshin e Ferizajt me lule (Foto)

Kryetari i komunës së Ferizajt Agim Aliu sot e jetësoj Ferizajn me mbjelljen e luleve në prag të mposhtjes së virusit vdekjeprurës COVID-19 Agim Aliu do të mbahet mend nga qytetarët e Ferizajt për menaxhimin e mirëfilltë të pandemisë pasi…

TETËDHJETË E SHTATË TË SHËRUAR DHE NJË RAST ME COVID-19!

Sot më 05 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 220 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, është diagnostikuar vetëm një (1)…

Publikohen dokumentet: Agon Musliu kishte kërkuar psikolog në ditën kur vdiq

Pas humbjes tragjike të jetës së 26 vjeçarit nga Gjilani, Agon Musliu, i cili u raportua se ishte hedhur nga konviktet në Prishtinë ku po qëndronte në karantinë, tani janë bërë publike dokumentet, gjegjësisht kërkesat që i janë drejtuar Qendrës…

Vdekja tragjike e 26-vjeçarit te Qendra e Studentëve, Kurti kërkon sa më parë zbardhjen e rastit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka shprehur ngushëllime për vdekjen tragjike të qytetarit nga Gjilani në Qendrën e Studentëve. Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për vdekjen tragjike të 26-vjeçarit nga Gjilani në Qendrën e Studentëve….

Babai i 26-vjeçarit ka një porosi për Kurtin, Sveçlën e Vitinë: Nuk ju kthej, por s’kam qejf me ardhë te dera

Naim Musliu babai i 26-vjeçarit që dje vdiq në mënyrë tragjike në Qendrën e Konvikteve duke u hedhur nga kati që ishte i vendosur, ka fajësuar kryeministrin në detyrë, Albin Kurtin, ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitinë si dhe…

Reagon Sveçla pas vdekjes së 26-vjeçarit: Kam kërkuar angazhim maksimal të Policisë

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas vdekjes së 26-vjeçarit, i cili u hodh nga kati i katërt i karantinës. Sveçla ka thënë që ka kërkaur angazhim maksimal të Policisë për hetimin e…

Dëshmitari: 26 vjeçari nuk donte të futej në Karantinë, tregoi me dokumente se kishte probleme shëndetësore por e shpërfillën

Një 26-vjeçar nga Gjilani është hedhur nga kati i katërt sot në Qendrën e Studentëve në Prishtinë, e cila po shfrytëzohet si karantinë. Menjëherë pas rastit në vendin e ngjarjes ka dalë Ekipi Mjekësor i Forenzikës i cili e ka…

Babai i 26 vjeçarit nga Gjilani fajëson Kurtin, Sveçlën, e Vitinë për vdekjen e djalit, u kërkon mos t’i shkojnë në shtëpi

Naim Musliu, babai i 26-vjecarit që vdiq dje në rrethana tragjike gjatë kohës sa po qëndronte në karantinë në qendër të studentëve, ka deklaruar se djali i tij ka pasur probleme shëndetësore, e se fajtor për atë se çka ka…

Personi që kërceu nga kati i 5-të i konviktit vdiq në spital

Qendra e Studentëve në Prishtinë me vendim të MSH-së tashmë është shndërruar në karantinë për shtetasit kosovarë që vijnë nga shtetet e ndryshme. Indeksonline mëson se sot në orët e pasdites një person ka kërcyer nga konvikti, saktësisht nga ai…

Arrestohet personi E.H. që donte t’i djegte fëmijët e Pacollit

Një person është arrestuar nga ana e Policisë së Kosovës pasi që i njëjti po dyshohet se ka kërcënuar me jetë familjen e ish-ministrit të Jashtëm, Behgjet Pacollit. Lajmi u bë i ditur nga këshilltari i Pacollit, Naim Murseli. Sipas…

Avokati i Popullit: Shqetësuese kërcënimet, sulmet fizike dhe cenimi i sigurisë së gazetarëve në Kosovë

Avokati i Popullit, në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, i ka konsideruar shqetësuese rastet në rritje gjatë këtij viti të kërcënimeve, sulmeve fizike, cenimit të sigurisë dhe pengimit të ushtrimit të lirë të profesionit. Avokati i popullit nëpërmjet një…

Në ditëlindjen e 57 të Agim Ramadanit, bashkëshortja Shukrija: Erëra të forta po fryjnë kufijve tanë me shpresën se mund t’i lëvizin

Në 57 vjetorin e lindjes së Heroit të Kombit Agim Ramadani, bashkëshortja e tij, Shukrije Ramadani e ka përkujtuar heroin duke thënë se erëra të forta po fryjnë kufijve tanë me shpresën se mund t’i lēvizin, shtyjnë ma anash për…

Edhe ​Ferizaj del nga karantina, Aliu apelon për kujdes

Me vendim të Ministrisë së Shëndetësisë, Pas 21 ditësh, komuna e Ferizajt ka dalë nga karantina. Kjo është bërë e ditur nga kryetari i kësaj komune, Agim Aliu, përmes një shkrimi në Facebook. “Ditë me radhë kërkova heqjen e karantinës…

TRIDHJETË E TETË TË SHËRUAR DHE DHJETË RASTE ME COVID-19!

Sot më 02 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 231 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar gjithsej dhjetë (10) raste….

Prishtina sonte del nga karantina

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se sonte kryeqytetit i hiqet masa e karantinimit. Ai i ka lutur qytetarët që të jenë të kujdesshëm. “Prishtina hiqet sonte nga karantina. Ju lus edhe më tutje që mos të…

MSh paralajmëron masa ligjore ndaj deputetes Time Kadrijaj, pasi publikoi diagnozën e pacientëve

Ministria e Shëndetësisë ka paralajmëruar masa ligjore ndaj deputetes së AAK-së, Time Kadrijaj, pasi kjo publikoi një vendim të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, për lirim të disa personave nga masa e izolimit. Kadrijaj tha se ata ishin aktivistë të…

Kurti: LVV-së do t’i konvenonte e diela e 14 qershorit 2020 për zgjedhje

Kryetari i LVV-së, Albin Kurti, njëheri edhe kryeministër në detyrë, ka folur rreth zhvillimeve të fundit në skenën politike në vend, transmeton Klan Kosova. “Pas LVV, tash edhe PDK u shpreh për zgjedhje të reja në Kosovë. Dihet se qeverinë…

Kushtetuesja pezullon dekretin e Thaçit për nominimin e Hotit kryeministër

Gjykata Kushtetuese ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi me të cilin e ka nominuar për kryeministër Avdullah Hotin deri më 29 maj. Pezullimi i këtij dekreti ka shtyrë edhe seancën e paraparë për votimin e qeverisë së re, njofton…

Edhe 11 të shëruar në Ferizaj

Ferizaj është komuna me rastin më të madh të të prekurve me coronavirus në Kosovë. Kryetari Agim Aliu ka bërë të ditur se së fundi janë konfirmuar 11 raste të reja të të shëruarve në këtë komunë, dujke e çuar…

Brenda Klinikës Infektive aty ku po trajtohen pacientët e prekur nga coronavirusi

Virusi COVID-19, deri tani në Kosovë ka prekur 799 persona, 249 nga personat e infektuar janë shëruar kurse 24 kanë ndërruar jetë. Për momentin në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, janë të hospitalizuar 33 persona me COVID-19,…

Mësohet se kur hapen bizneset, shkollat, lokalet e parqet në Kosovë

Tashmë është bërë e ditur se kur do të hapen bizneset, shkollat, lokalet e parqet në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë përmes një dokumenti, i cili ende nuk është bërë publik, ka prezantuar masat që do të ndërmerren për lehtësimin…

Hashim Thaçi për Sveçlen e Kurtin: Grup kriminal që ka kapur Qeverinë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është inkuadruar live në emisionin e Ermal Pandurit. Ai ka hedhur akuza të rënda ndaj Lëvizjes Vetëvendosje! Ai është munduar që të shfajësohet duke thënë se për vite të tëra ka kaluar kufirin…

Presidenti Thaçi reagon ashpër: Sveçla le ta merr Kurtin, i pres në shtëpi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një lidhje telefonike për “Debat Plus” ka thënë se që nga çlirimi i Kosovës nga Shqipëria në Kosovë ka hyrë në procedura të njëjta. “Nëse u intereson Sveçlës dhe Kurtit lokacioni im, unë jam…

Edhe PDK-ja kërkon zgjedhje, Veseli: Asnjë deputet i PDK-së nuk voton qeveri të mashtrimeve, kërkojmë zgjedhje pas pandemisë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka deklaruar se asnjë deputet i PDK-së nuk do të voton qeverinë e ardhshme që pritet të formohet nga LDK, AAK, Nisma dhe minoritetet. Veseli këto komente i bëri gjatë vizitës në…

I propozuari për ministër nga AAK-ja, mori tenderë nga komuna e bashkëpartiakut

I propozuari për Ministër i Zhvillimit Ekonomik, Blerim Kuçi, nga koalicioni i sapo nënshkruar në mes të LDK-së dhe AAK-së ka fituar dy kontrata milionëshe gjatë vitit 2019 nga komuna të cilën e udhëheq bashkëpartiaku i tij, Bali Muharremaj si…

Hoti: Presim që sot të përmbyllen të gjitha marrëveshjet, AKR është pjesë e këtij koalicioni

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministër të Qeverisë së re, Avdullah Hoti ka përsëritur se Aleanca Kosova e Re, e udhëhequr nga Behgjet Pacolli do të jetë pjesë e koalicionit për formimin e Qeverisë. Hoti tha se është…

Një rast me COVID -19 shënohet në Mollopolc të Shtimes

Sot më 28 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 250 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Me…

TRIDHJETË E NJË TË SHËRUAR DHE DHJETË RASTE ME COVID-19!

Sot më 28 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 250 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Me…

Frashër Krasniqi: PSD s’ka vota për qeverinë e re, por e ka diskursin e qartë anti-popullist të Vetëvendosjes

Anëtari i Kryesisë i Partisë Socialdemokrate, Frashër Krasniqi ka folur për kontributin që PSD do të jepte në një qeveri të ardhshme. Krasniqi, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se PSD nuk ka vota në…

Mustafa: Mos e maltretoni Pacollin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se paralajmërimi i Ministrisë së Shëndetsisë se nëse vjen Behgjet Pacolli nga Zvicra do të vendoset në karantinë, është vendim politik, pasi izolohet përfaqësuesi i popullit. Mustafa ka shkruar në…

Kurti: Vetëvendosje është dyfishuar, i mundim të gjitha partitë të bëhen bashkë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nuk e ka pritur që Qeveria e tij të kishte vetëm 50 ditë jetëgjatësi, teksa tha se në gjashtë muajt e fundit është dyfishuar partia e tij. Kurti, në një…

Gjuriq: Lista Serbe, bastion i mbrojtjes së interesave shtetërore serbe në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se serbët në Kosovë do të jenë unikë në veprimet e tyre ndaj krijimit të qeverisë së re të Kosovës dhe se Lista Serbe do…

Komuna e Shtimes po kërkon ndihmën e qytetarëve për fëmijët që s’mund ta ndjekin mësimin online

Komuna e Shtimes po iu kërkon qytetarëve të vet që të kontribuojnë për fëmijët të cilët nuk kanë mundësi t’i ndjekin mësimet online. Kjo për shkak se ata fëmijë nuk kanë pajisjet e duhura elektronike për ta ndjekur mësimin. Përmes…

Pacolli fluturon për ta votuar Qeverinë, Kurti e do të mbyllur në konvikt – përmbledhja nga përplasja e sotme Lugano –Prishtinë

Behgjet Pacolli dëshiroi të kthehet nga Lugano me avionin e tij, por Ministria e Shëndetësisë e paralajmëroi se do ta fusin në konvikt për dy javë. Lideri i AKR’së fajësoi Qeverinë se po ia pengon ardhjen në Kosovë. Ministria e…

TRIDHJETË E PESË TË SHËRUAR DHE SHTATËMBËDHJETË RASTE ME COVID-19!

Sot më 27 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 226 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Me…

Lëvizja për Demokraci kërkon nga prokuroria ti filloj hetimet lidhur me privatizimin e paligjshëm në fshatin Jezercë

Lëvizja për Demokraci ka filluar hulumtimet lidhur me privatizimin e paligjshëm që po ndodhë vazhdimisht në zonat malore në fshatin Jezercë. Mexhid Ramusa nga Lëvizja për Demokraci tha se privatizimet kanë filluar që një kohë të gjatë nga Agjensioni i…

Qeveria kujton masakrën e Mejës, Kurti: Nuk ka amnisti – por vetëm drejtësi

Objekti i qeverisë së Kosovës është ndriçuar me numrin e personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë në përvjetorin e masakrës së Mejës. Kryeminsitri në detyrë, Albin Kurti, ka shfrytëzuar këtë duke reaguar edhe ndaj deklaratës së gazetarit Baton Haxhiu….

Bie ndjeshëm numri i viktimave në Francë

Njësoj si Italia e Spanja, Franca ka shënuar një bilanc pozitiv të COVID-19 këtë të diele. Pandemia e koronavirusit në Francë u ka marrë jetën 22,856 qytetarëve, por gjatë ditëve të fundit është shënuar një rënie e ndjeshme e viktimave….