Archive

Category: Lajme

Dyshime për prosti tucion, arre stohet tre persona në Ferizaj

Policia e Kosovës pas një pune hetimore në rajonin e Ferizajt, ka arre stuar tre të dyshuar dyshohet se janë përfshirë në veprat penale ‘mundësim apo detyrim në prost.itucion’, ‘bashkëkryerja’ dhe ‘ofrim i lokaleve për prosti tucion”. Sipas Policisë,  tëLexo më shumë

​Aksident në rrugën Fushë Kosovë – Prishtinë

Një aksident komunikacioni ka ndodhur para pak çastesh në rrugën Fushë Kosovë – Prishtinë. Në aksident janë përfshirë dy vetura, ndërsa në vendin e ngjarjes kanë dal ekipet policore, raporton KosovaPress. Si pasojë e aksidentit, është krijuar kolonë e gjatëLexo më shumë

Bastoret në Ferizaj janë funksionale mbyllen edhe 4 bastore

Kundërligjshmëria nuk zë vend më në territorin e Ferizajt. Kjo falë përkushtimit të jashtëzakonshëm të Inspektoratit të Komunës me aksionet e së cilëve të çdo ditshme, është rritur ndjeshëm niveli i sigurisë dhe eliminimit të mundësive për zhvillimin e veprimtariveLexo më shumë

PDK-zgjedh kryesinë e re në Shtime

Këshilli Drejtues i Partisë Demoktatike të Kosovës Dega në Shtime, sot zgjodhi kryesinë e re të degës në përbërje prej 19 anëtarëve. Mbledhjën e hapi Kryetari i degës z.Rrahman Jakupi i cili përshëndeti të pranishmit, si dhe Komisionin nga qendraLexo më shumë

Mustaf Grainca i ndihmon studentet, ju ndan bursa nga rroga e tij!

Në vazhdën e aktiviteteve humanitare një muaj më parë zevendësministri i financave Mustafa Grainca dhuroi pagën e tij për ndihmë Harunit të vogël. Zëvendesministri Grainca ka vazhduar që edhe për këtë muaj të ndaj pagën e tij për 5 studentëLexo më shumë

Jusuf Buxhovi: Lu fta e UÇK-së nuk ka qenë e pastër

Historiani Jusuf Buxhovi, në një intervistë të emisionit Rubikon, u ftua të flas rreth disa temavë shumë të ndishme në opinionin publik. Kryesisht u diskutua rreth vra sjes së 102 anëtarëve të LDK’së pas lu ftës dhe marrja e pushtetitLexo më shumë

Asfalt katastrofal në Suharekë, nuk i pranohet puna punëkryesit

Në fshatin Samadrexhë të Suharekës, është asfaltuar rruga “Qeshmja e Cufës”. Por puna nuk u krye ashtu siç ishte paraparë në kontratë. Në kontratë parashihej që asfalti të shtrohej në trashësi prej 8 cm, por përveç se ishte jashtë standarditLexo më shumë

Njëzetenjëvjeçari bëhet drejtor në Komunën e Kamenicës, reagon opozita

Sinbad Sonki është drejtori më i ri në Komunën e Kamenicës. Sonki është emëruar drejtor i Financave nga kryetari Qëndron Kastrati, raporton KTV. Pa përvojë pune dhe me vetëm shkollën e mesme të mjekësisë të përfunduar, ai beson se doLexo më shumë

Po hapet paralelja e shkollës së mjekësisë në Shtime

Drejtori i DKA-së, Mensur Neziri ka pritur në takim drejtorin e DKA-së së komunës së Ferizajt, z. Afrim Llabjani, të cilët u dakorduan për të implementuar marrëveshjen e bërë në mes të kryetarëve të komunave, Shtime dhe Ferizaj, z. NaimLexo më shumë

“Besa” rrëfen tmerrin e punës në lokalet e masazhit në Prishtinë

Punëtoret në qendrat e masazheve në Kosovë, përveç punës së tyre për të bërë masazh, po përfundojnë duke kryer punë shtesë. Këtë e ka rrëfyer Besa, (nuk është emri i saj i vërtetë për shkak të ruajtjes së privatësisë) seLexo më shumë

Agim Aliu: Mos bini pre e mashtruesve që thirren në emrin tim më ndihmoni t’i demaskojmë dhe denoncojmë

Të dashur bashkëqytetarë! Jemi dëshmitar se sot gjithësecilit prej nesh mund t’i keqpërdoret emri personal dhe autoriteti. Në fakt, edhe figura ime publike, emri dhe autoriteti im është atakuar dhe po lakohet në disa drejtime nga dashakeq për të përfituarLexo më shumë

Pas pavarësisë, Kosovën e ka lëshuar mbi 20 për qind e popullsisë

Prejse Kosova është shpallur shtet dhe deri më tani vendin e ka lëshuar 20% e popullsisë së saj. Në pesë vjetët e fundit 135 mijë qytetarë kanë ikur nga vendi në mënyrë joligjore dhe prej tyre janë kthyer vetëm 40Lexo më shumë

Policia tregon se kush janë personat e arr estuar për dallavere me patentë-shoferë

Policia e Kosovës sot ka arr estuar një numër të madh të zyrtarëve nga Departamenti për Patentë Shoferë që ndodhet në Prishtinë. Nga ky aks ion 23 persona u arre stuan nën dysh imin se keq përdorën pozitën dhe autoritetinLexo më shumë

Kryetari Aliu dhe ministri Lekaj hapin punimet për ndërtimin e rrugës Talinoc i Muhaxherëve – Bibaj

Kryetari Aliu dhe ministri Lekaj hapin punimet për ndërtimin e rrugës Talinoc i Muhaxherëve – Bibaj investim ky 1.3 milionë euro nga Ministria e Infrastrukturës Ter ritori i Ferizajt është shndërruar në një kantier ndërtimi ku po zhvillohen projekte tëLexo më shumë

Vazhdojnë punimet për rregullimin e parqeve në hapësirat publike

Komuna e Shtimes në fillim të nëntorit të vitit të kaluar ka nisur projektin për rregullimin e parqeve në hapësirat publike në Vojnovc, Gjurkovc, Godanc, Belinc, Carralevë, Pjetershticë, Zborc, Mollopolc dhe Reçak. Aktualisht është duke u ndërtuar parku i vogëlLexo më shumë

Lu fta e brendshme e LDK-së në Ferizaj

Një pjesë e kryesisë së degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Ferizaj ka adresuar kritika ndaj kryetarit të degës, Muharrem Sfarqa, për të cilin thanë se ka dy muaj që nuk po thirr mbledhje të kryesisë dhe se poLexo më shumë

Ferizaj: Djali e rr eh babanë e bën për spital

Një person në Ferizaj është arre stuar pasi që ka rra hur babanë e tij. Kjo u bë e ditur përmes njoftimit të Policisë së Kosovës, përmes raportit 24-orësh. Sipas policisë, dysh ohet se i arre stuair e kishte rrahLexo më shumë

Amerikanët e lënë Haradinajn në këmbë gjatë inaugurimit të ambasadës së re (FOTO)

Sot në Prishtinë u inaugurua objekti i ri i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Përurimi i ndërtesës së re të kësaj ambasade, mblodhi në Dragodan liderë të ndryshëm të vendit, për të cilët dhe SHBA-të kishin përgatitur protokollinLexo më shumë

Rrufeja mbyt 33-vjeçaren në Kosovë

Pasditen e sotme një grua është gjetur pa shenja jete në bjeshkët e Deçanit. Dyshohet se e njëjta është goditur nga rru feja, “Me datën 4 korrik 2019, rreth orës 14:45, Policia e Kosovës është informuar se në bjeshkët eLexo më shumë

ShBA’ja feston Ditën e Pavarësinë, tanke në rrugët e Uashingtonit

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) u ka kërkuar banorëve të Uashingtonit të mos përfshihen nga paniku, nëse shohin tanke në rrugë në Ditën e Pavarësisë Së paku dy transportues “Bradley” dhe dy tanke “M1A1 Abrams” janë vendosurLexo më shumë

Qeveria liron nga çdo lloj tatimi doganor invalidët e luftës

Ministri i Financave Bedri Hamza ka nënshkruar sot udhëzimin administrativ për procedurat e realizimit të të drejtave në lehtësimet doganore dhe tatimore për invalidët e luftës. Ky udhëzim ka për qëllim përcaktimin e procedurave dhe kushteve të realizimit të tëLexo më shumë

Ndahet nga jeta një nga ideologët e çështjes kombëtare, Gani Sylaj

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka njoftuar opinionin e gjërë për vdekjen e veprimtarit, atdhetarit, bashkëluftëtarit dhe një nga ideologët e çështjes kombëtare, Gani Sylaj. Postimi i plotë i tij: Sot,Lexo më shumë

Ferizaj: Arre stohet një person, vodhi një arkë me para të gatshme

Pas një pune heti more policia ka arritur të arre stojë një person të dys huar, pasi që i njëjti kishte depërtuar me for cë në një lokal prej ku kishte vjedhur nga një arkë para të gatshme I dyshLexo më shumë

“Rruga” nga Besim Ugzmajli, një film për dy histori të dhimbshme

Regjisori Besim Ugzmajli gjithmonë përkujdeset të thumbojë me temat që i trajton në projektet e tij filmike. Për filmin “Rruga”, Ugzmajli ka zgjedhur temën e trafikimit me qenie njerëzore. Gresa Pallaska, Mal Noah Safqiu, Mevlan Saraçi, Milot Salihu dhe SherifLexo më shumë

U helmuan 45 ushtarë të FSK’së, Ministria fshehu skandalin

Posa hëngrën ushqim, nisen problemet shëndetësore. Tek 45 ushtarë të FSK-së të kazermës, “Minatori” në Mitrovicë, u shfaqen ethet, temperatura, barkqitje, dhimbje të trupit dhe plogështi. Të njëjtit kërkuan trajtim shëndetësorë. E problemet e tyre më shëndetin u munduan t’iLexo më shumë

PDK-ja e VV-ja më aktivet në Kuvendin e ​​​​​​​Shtimës

Asociacion i të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YAHR) ka publikuar raportin gjashtëmujor të monitorimit të seancave të Kuvendit Komunal në Shtime. Kjo OJQ në bazë të punës monitoruese të drejtpërdrejtë ka nxjerrë edhe fletënotimin për secilin këshilltar. GjatëLexo më shumë

U pa me këmbë përpjetë në veturë zyrtare, rasti do të hetohet

Koordinator Nacional për Reforma Shtetërore, Besnik Tahiri, e ka quajtur të pahijshëm aktin që ka bërë zv.ministri i Bujqësisë, Shukri Maxhuni Tahiri në emisionin Frontal ka treguar se veprimi i shtrirjes në veturën zyrtaret të zv.ministrit do të hetohet ngaLexo më shumë

Fillon testimi elektronik për patentë shofer

Që nga sot testimi i njohurive për patentë shofer do të bëhet në mënyrë elektronike, ku sot janë testuar kandidatët e parë duke shfrytëzuar këtë aplikacion Aplikacioni e-testimi kishte filluar të realizohen në vitin 2017 dhe ka kushtuar 240 mijëLexo më shumë

Nesër mbyllet për qarkullim rruga Doganaj – udhëkryqi për Tetovë

​Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit ka njoftuar se nesër do të mbyllet për qarkullim të automjeteve rruga nga fshati Doganaj i komunës së Kaçanikut, deri në pjesën tek udhëkryqi për Tetovë-rruga lidhëse për Ferizaj. Mbyllja bëhet me qëllim të vendosjesLexo më shumë

Shpalosen prioritetet e presi dencës finlandeze, vizat s’janë në rend dite

Shefja  e BE-së, Natalyia Apostolova, dhe ambasadorja e Finlandës, Pia Stjernvall,  kanë paraqitur prioritetet e Presi dencës së Finlandës të Këshillit të Bashkimit Evropian. Aty u përmenden shumë prioritete, por jo edhe liberalizimi i vizave për Kosovën. Në këtë ngjarjeLexo më shumë