Archive

Category: Lifestyle

18 vjeçarja i motivon të rinjtë për ndërmarrësi hap biznes në Ferizaj

Të nisësh një biznes nuk është aq e thjeshtë, e aspak e lehtë nuk është për të rinjtë. Megjithatë ka edhe nga ata që i tejkalojnë barrierat që paraqiten gjatë krijimit dhe menaxhimit të një biznesi. 18 vjeçarja Leona JahiriLexo më shumë

Në Pazarin e Shtimes kërsitke dajaku gjumâ për gjumâ!

Të premten e kisha pak mërzi me shkue në shkollë, sepse duhej te kalonim përmjedis Pazarit që fillonte nga trekandshi i Shtimes, ku zakonisht ishin të vendosur magargjitë e mbushur me dru dhe vazhdonte përgjatë lumit kah mahalla e BeqovitëveLexo më shumë

Një definicion i ri i stilit për femra, Oxxo, në Abi Çarshia

Oxxo është një prej brendeve më të dashura, që ka një stil unik por në të njëjtën kohë është edhe gjithëpërfshirëse. Brendi atraktiv i veshmbathjeve, çantave dhe aksesorëve, Oxxo, do të jetë prezent në vendin tonë. Për këtë, jo rastësishtLexo më shumë

Ferizaj në vitin 1903 (Foto)

Këtu ju kemi sjellë disa fotografi të qytetit të Ferizajt nga më larg se një shekull, janë foto të realizuar në vitin 1903 nga  albanologu hungarez, Baroni Franc Nopça, i cili fatmirësisht kishe marrë edhe një ‘kodak’ me vete, ShkencëtariLexo më shumë

Letër motrës që nuk e pata kurrë

Do të isha me ty sot, duke pirë një kafe e duke trazuar një lugë sheqer mbi të, me etjen e madhe për të treguar se si po më shkojnë gjërat e sesi jeta ime nuk ecën në shina treni,Lexo më shumë

Kështu dukej Ferizaj në vitin 1903 (Foto)

Këtu ju kemi sjellë disa fotografi të qytetit të Ferizajt nga më larg se një shekull, janë foto të realizuar në vitin 1903 nga  albanologu hungarez, Baroni Franc Nopça, i cili fatmirësisht kishe marrë edhe një ‘kodak’ me vete, shkruanLexo më shumë

Make-up Artistja që ka fituar besimin e femrave Shqiptare për vetulla tattoo!

Vetullat tattoo në kohen e fundit janë bërë trendë në botë por edhe tek ne me ketë e ka dëshmuar edhe Vjosa Metaj-Cena me punën e saj e cila mban edhe trajnime për vetulla tatto me metodën Microblading . “Microblading”Lexo më shumë

Si t’i largoni rrudhat në fytyrë, vetëm përmes sodës së bukës

Shumica e grave marrin trajtime të veçanta të fytyrës për të luftuar procesin e plakjes. Ka produkte të ndryshme në treg që luftojnë pamjen e puçrave të fytyrës, pikave të errëta, rrathëve të errët rreth syve dhe rrudhave, por shumicaLexo më shumë

Asambleja Komunale e Fëmijëve të Ferizajt kërkojnë vijimin e mësimit

Sot ishte një humbje e madhe për ne,për të ardhmen e Kosovës,për shpresën e Kosovës.Pasi ne jemi një shtet i ri në zhvillim kemi nevojë per ndryshim dhe reforma në shumë sektorë e sidomos në Arsim.Sot filloi gjysëmvjetori i dytëLexo më shumë

Hulumtimi shkencor i profesorit Adhurim Haxhimusa, zgjidhet punimi më i mirë i vitit 2018 në Vjenë

Ligjëruesi në UBT, Adhurim Haxhimusa, është shkencëtari i parë shqiptar të cilit i është ndarë çmimi “Stephan Koren”, nga Shoqata e profesorëve të Universitetit të Ekonomisë dhe Biznesit në Vjenë. Çmimi i është ndarë si rezultat i cilësisë në puniminLexo më shumë

Ja tre ushqimet, që nuk duhet t’ia jepni kurrë një foshnjeje

Disa nëna mendojnë se mund t’u japin çfarëdolloj ushqimi foshnjeve të tyre. Kurse sipas mjekëve janë tri lloje ushqimi, që një nënë nuk duhet t’i japë kurrë një foshnjeje. Në vendin e parë renditen pije me gaz. Këto pije përmbajnëLexo më shumë

Si mashtron dyqani ZARA me çmimet, kjo video po bëhet virale

Një video e postuar në rrjete sociale tregon një mashtrim të madh që njl dyqan i firmës së njohur të rrobave, ZARA, bën me klientët e saj, firmë kjo e cila operon edhe në Shqipëri. Siç shihet edhe nga këtoLexo më shumë

Indeks Kosova siguron foto shumë të vjetra t ‘qytetit të Ferizajt nga Universiteti i Nunbergit (Foto)

Indeks Kosova ka siguruar foto shume te vjetra te qytetit të Ferizajt që nga koha e okupimit të Kosovës nga perandoria Osmane, këto foto janë siguruar nga monografia e një profesorit Gjerman i cili në vitin 1900 viitoj Ferizajn përLexo më shumë

Deshi të bënte video duke bërë dush në bikini, por e pëson keq

Ylli i Instagramit ka gjetur veten në një situatë të palakueshme kur tentoi të realizojë një video provokuese nga tualeti, ku po pastrohej e veshur me bikini me ngjyrë të kuqe. Derisa po merrte poza në një moment dushi uLexo më shumë

Promovohet libri ”Mallkimi i shekujve” i autorit Gazmend Bytyqi

Ferizaj.14.02.2018. Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, sonte në teatrin e qytetit “Adriana”, është bërë promovimi i librit “Mallkimi i shekujve” i autorit Gazmend Bytyqi. Redaktori i librit Sylejman Dermaku, meLexo më shumë

Ideale për të gjitha rastet: Frizura shumë e bukur për flokë të shkurtra! (Video)

Nëse jeni adhuruese e lobit të popullarizuar i cili nuk pushon të jetë trendi, me siguri edhe jeni takuar me numër të vogël frizurash, të cilat mund t’i krijoni me atë gjatësi të flokëve, shkruan sajti Cosmpolitan. Blogerja e popullarizuar CamilaLexo më shumë