Archive

Category: Shëndetësi

Edhe 8 raste të reja me koronavirus në Kosovë

nstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 8 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 927. Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka…

Profesori i shquar nga Universiteti i Londrës, tregon se çfarë do të ndodhte nëse nuk do të zhvillohej vaksina kundër coronavirusit

Derisa vendet në mbarë botën janë duke aplikuar masat preventive kundër përhapjes së coronavirusit, shumë zyrtarë janë optimist se do të zhvillohet një vaksinë kundër COVID-19. Megjithatë, çfarë do të ndodhte nëse do të vinte deri te skenari më i…

Mungesa e saktësisë së testeve të antitrupave rrezikon jetën e njerëzve

Disa teste të antitrupave, të cilët kontrollojnë infeksionin e mëparshëm COVID-19, kishin nivele të larta të përgjigjes pozitive, por ishin false, sipas një raporti të lëshuar së fundmi Një përgjigje pozitive e rreme ndaj koronavirusit do të thotë se dikujt…

Dhurata Dora tregon se si do të duket pasi të mbarojë vetizolimi

Janë bërë tashmë disa muaj që shumica e popullsisë janë duke qëndruar të izoluar në shtëpitë e tyre për të parandaluar përhapjen e pandemisë coronavirus. Kjo ka bërë që shumë artistë t’i anulojnë koncertet e tyre, e po ashtu t’i…

Një rast me COVID -19 shënohet në Mollopolc të Shtimes

Sot më 28 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 250 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Me…

Si ndikon karantina pozitivisht në shëndetin tonë mendor

COVID-19 po bën kërdinë në të gjithë botën, duke i kushtuar njerëzimit qindra mijëra jetë, duke karantinuar popullsi të tëra, e jo vetëm. Ndërsa mund të jetë e vështirë të shihet drita në fund të tunelit në këtë kohë të…

Shkencëtarët: Ky ilaç që kuron kancerin, parandalon infektimin e njerëzve nga koronavirusi

Ilaçi është një copë sintetike e ADN-së e quajtur ‘aptamer’ që lidh një proteinë të quajtur nukleolinë që gjendet në sipërfaqen e qelizave. Studimet e mëparshme kanë treguar që aptameri parandalon kanceret e ndryshme duke parandaluar infektimin e qelizave të…

Ushqimet që përmirësojnë humorin gjatë izolimit në shtëpi

Secili prej nesh ka gjetur mënyra nga më të ndryshmet për të përballuar izolimin në shtëpi në kushtet e pandemisë së COVID-19. Disa prej aspekteve që na bashkojnë si shoqëri janë ëndrrat e frikshme dhe miqësia e ngushtë me kuzhinën….

Zbulohen grimca të koronavirusit në ajër të ndotur

Koronavirusi është zbuluar në grimcat e ndotjes së ajrit nga shkencëtarët, gjatë studimeve të bëra së fundmi për të parë nëse kjo mund të shkaktoj përhapen e tij në distance më të gjata. Ky hulumtim është ende preliminar, dhe nuk…

Bllokimi i muskujve nga stresi dhe tensioni, si ta kuptoni dhe çlironi trupin tuaj

Njerëzit që arrijnë të ‘fshehin’ emocionet janë më të prirur të vuajnë nga tensioni muskulor. Bllokimi i emocioneve është shumë i rrezikshëm sepse shkakton vuajtje të panevojshme dhe nënshtron energjinë e trupit dhe shpirtit. Ekspertët thonë se ndonëse njeriu me…

TRIDHJETË E KATËR RASTE ME COVID-19!

Sot më 24 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 263 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Me…

Cilat janë simptomat e një personi të infektuar me coronavirus?

Simptomat varen nga virusi, por shenjat e zakonshme përfshijnë simptomat e aparatit të frymëmarrjes: ethe, kollë, gulçim dhe vështirësi në frymëmarrje. Në raste më të rënda, infeksioni mund të shkaktojë pneumoni, sindromë të rëndë respiratore akute, insuficiencë të veshkave, madje…

Vaksinimi kundër fruthit nuk bën të mungojë për shkak të coronavirusit: Rrezikohen më shumë se 117 milionë fëmijë

Organizata Botërore e Shëndetësisë thekson që 24 shtete tashmë kanë ndërprerë fushatën për vaksinimin kundër fruthit në mënyrë që të pengojnë përhapjen e mëtejshme të sëmundjes Covid-19, ndërsa pritet që edhe 13 shtete deri nga fundi i vitit ta bëjnë…

Shtrirja e pacientëve me coronavirus në pozicion barkas, shpëton jetë!

Mjekët amerikanë kanë zbuluar që nëse të sëmurët nga coronavirusi qëndrojnë të shtrirë në bark, kjo mund të shpëtojë jetën e tyre, raporton CNN, duke shtuar se në këtë mënyrë, rritet sasia e oksigjenit në mushkëritë e pacientëve “Kështu shpëtojmë…

Studim: Ajri i kondicionuar ndikon në transmetimin e coronavirusit, por hapja e dritareve mund ta parandalojë

Hapja e dritareve në ndërtesa, përfshirë shtëpitë tona, mund të parandalojë përhapjen e coronavirusit, besojnë shkencëtarët Ekspertët e shëndetësisë, mjedisit të ndërtuar dhe mikrobiologjisë në Universitetin e Oregonit dhe Universitetin e Kalifornisë, i bënë rekomandimet duke shqyrtuar studimet ekzistuese mbi…

Lajm i keq për testet e antitrupave të coronavirusit, flasin shkencëtarët

Testet e antitrupave kontrollojnë për të parë nëse një person ka qenë i infektuar më parë me Covid-19, një tregues se ai ka pasur virusin dhe tani mund të jetë imun ndaj tij Në një telefonatë javën e kaluar, disa…

Kryetari i Deçanit mohon se komuna që udhëheq ai është prekur me Covid-19

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka mohuar përmbajtjen e raportit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, ku flitet për komunën që udhëheq ai. IKSHPK-ja njoftoi sot për 36 raste të reja me Covid-19, e një prej u raportua se është…

Oda e Farmacistëve dënon veprimtarinë e paligjshme të barnatoreve

Oda e Farmacistëve ka dënuar ashpër dy rastet e fundit të evidentuara në Skenderaj edhe në Klinë, ku hapja e barnatoreve u bë në kundërshtim me rregullat apo kushtet e licencës (pa farmacist përgjegjës/zëvendësues dhe pa licencë apo me licencë…

Çfarë nuk shkon me fëmijën tim? Këto 11 shenja tregojnë nëse fëmija ka autizëm

Fëmijët me autizëm mendojnë, flasin dhe sillen ndryshe nga bashkëmoshatarët e tyre Ata shpesh mund të duken të zhytur plotësisht në vetvete dhe mund të duken më të interesuar në lëvizjen e gishtërinjve, sesa të luajnë ose të bashkëveprojnë me…