Archive

Category: Slider

Tërmeti i fuqishëm në Turqi, dalin pamjet e para

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.9 të shkallës së Rihterit ka goditur Turqinë sot në mbrëmje. Sipas Institutit të Kërkimeve për Tërmete, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazig pasditen e sotme, me një thellësi prej 10 kilometrash. Sipas raporteve tëLexo më shumë

Agim Aliu: Pozita e nënkryetarit të PDK-së, sfiduese për të jetësuar vullnetin e mijëra qytetarëve

Familja e madhe politike, rrugëtimin e së cilës e bëri bashkë me Kosovën, Partia Demokratike e Kosovës, dëshmoi për të satën herë, vlerat demokratike dhe vullnetin për ndryshim. Dje, mu besua një rol tejet me peshë, sfidues pashmangshmërisht por edheLexo më shumë

Haxhiu thotë se nuk heqin dorë nga pozita e kryetarit të Kuvendit

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje,  Albulena Haxhiu, ka komentuar deklaratat e anëtarit të Kryesisë së LDK-së, Gazmend Muhaxheri, i cili ka thënë se partia e Albin Kurtit ka afat deri të dielën që të pranojë ofertën e LDK-së, përndryshe nuk doLexo më shumë

‘Lamtumirë’ Kosova, ikja masive drejt Kroacisë

“Autobusët që dikur mbusheshin me njerëz që ktheheshin nëpër shtëpi nga puna, tani po largohen të stërmbushur me kosovarë për të gjetur punë larg shtëpisë”, kështu e fillon rrëfimin Afrimi derisa priste autobusin e linjës Prishtinë-Zagreb nga Stacioni i AutobusëveLexo më shumë

Atë që BE’ja nuk e bëri për 9 vite ndaj Kosovës, Trump e bëri për 4 muaj

Pas plot 20 vjetësh kontestimesh të ekzistencës së hapësirës ajrore të Kosovës nga Serbia, palët kanë nënshkruar një letër për t’i lejuar kompanisë gjermane ‘Lufthansa’ që ta hapë korridorin ajror mes Kosovës dhe Serbisë, e krejt kjo është mundësuar meLexo më shumë

Mustafa e vendos si afat fundin e javës për marrëveshje ose mosmarrëshje me VV’në

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka folur para mediave pas mbledhjes së kryesisë. Mustafa deklaroi se është në kontakte të vazhdueshme me liderin e LV-së, Albin Kurtin, teksa tha se duhet të ulen të merren vesh aLexo më shumë

Bie nga 40 metra lartësi, vdes 35-vjeçari në Han të Elezit

Një punëtor i një kompanie të çimentos, ka mbetur i vdekur si pasojë e rënies nga 40 metra lartësi, derisa ishte duke punuar në Han të Elezit, raporton IK Viktima është 35-vjeçar dhe është shtetas i Shqipërisë, ndërkaq lajmin përLexo më shumë

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni Thaçit pushim – ai tashmë është thinjur

Ish-ambasadori OSBE-së në Kosovë, William Walker,  pas takimit që ka zhvilluar me Presidentin e vendit, Hashim Thaçin, ka bërë një prononcim para gazetarëve. Ai ka kërkuar nga partitë politike që sa më shpejt ta formojnë Qeverinë në mënyrë që t’iLexo më shumë

Reçaku përfaqëson atë se çfar ndodhi në të gjithë Kosovën

Ish-shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë dhe njeriu që doli publikisht para 21 vitesh duke dhënë alarmin për krimet serbë në Kosovë, Willaim Walker, bëri homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak. Walker deklaroi se është i kënaqur që njerëzitLexo më shumë

Digjet vetura e deputetit të Listës Serbe

Një automjet Peugeot ngjyrë e zezë dhe me targa KM është djegur mbrëmë pas mesnatës në Leposaviq, ndërsa përveç dëmeve materiale, nuk ka të lënduar në njerëz. Burime të KosovaPressit bëjnë të ditur se automjeti është pronë e deputetit SllavkoLexo më shumë

Demarkacioni mund të kthehet shpejt në Kuvend

Qeveria e Kosovës është duke pritur rezultatet nga Komisioni i ekspertëve për matjen e territorit të Kosovës, për ta dërguar më pas në Kuvend çështjen e ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Zëdhënësi i QeverisëLexo më shumë

Hashim Thaçi e refuzon publikisht ftesën e Ramës: Nuk vij në Shqipëri për shkak të Serbisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se e ka refuzuar ftesën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për të marrë pjesë në takimin rajonal të shteteve të Ballkanit Perëndimor, raporton Gazeta Express Përmes një shkrimi në Facebook,Lexo më shumë

Lajmi i fundit: Kadri Veseli ftohet nga Gjykata Speciale

Kreu i PDK-së, Kadri Veseli ka bërë të ditur në një konferencë për media se ka marrë ftesë për intervistim nga Gjykata Speciale, Veseli ka thënë se do të intervistohet me katër dhjetor në Hagë. “Ashtu siç jam zotuar seLexo më shumë

Njësia Speciale zbarkoi mbrëmë në gjysmën e Kosovës

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës mbrëmë ka zhvilluar një aksion bastisjeje në disa lokacione të Kosovës. Aksioni në fjalë është konfirmuar për Express nga zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, i cili deklaroi se detajet e tjera doLexo më shumë

Mbi 60 punonjës të Ministrisë së Kulturës mbesin pa punë

Janë 62 punonjës të Ministrisë së Kulturës dhe të institucioneve kulturore të cilëve prej këtij muaji nuk do t’u vazhdohen marrëveshjet për shërbime të veçanta, të njohura edhe si kontrata mbi vepër. Për këtë, Ministria e Kulturës ka njoftuar tëLexo më shumë

Kosova e mrekullueshme kundër Malit të Zi, ëndrra vazhdon

Ëndrra për “Euro 2020” vazhdon… “Dardanët” kanë dhuruar spektakël në stadiumin “Fadil Vokrri”, duke e mposhtur 2-0 Malin e Zi, raporton IK Në fakt, mysafirët duhet të jenë të kënaqur me rezultatin pasi për 90 minuta në stadiumin “Fadil Vokrri”, meLexo më shumë

Albin Kurti takohet me Rashiqin

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, Albin Kurti mëngjesin e së dielës e ka nisur në takim me përfaqësuesin e koalicionit “Sloboda”, Nenad Rashiq. Kurti partia e të cilit ka dal fituese në zgjedhjet e 6 tetorit, sipas rezultatit preliminarLexo më shumë

Kjo është kontrata e punës që dëshmon se Glauk Konjuvca ishte pjesë e SHIK’ut

Një Kontratë pune e SHIK’ut e anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje Galauk Konjufca po qarkullon nëpër rrejtet sociale, shkruan Gazeta Metro. Në këtë kontratë pune shihen nënshkrimet e Konjufcës si anëtar i ri i Shërbimit Sekret Informativ, dhe kryetarit të kësajLexo më shumë

Dita Botërore kundër dhunës

Sipas rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të datës 15 qershor 2007, Dita Ndërkombëtare kundër dhunës shënohet çdo vit më 2 tetor, ditëlindjen e Mahatma Gandhi. Kjo festë reflekton respektin universal që Gandi ka frymëzuar dhe forcën dhe rëndësinë e filozofisëLexo më shumë

Ekskluzive, Ekrem Mustafa: Kosovë – Shqipëri pa kufij, platforma është përgatitur

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Ekrem Mustafa në një intervistë ekskluzive në RTV Ora deklaron se është e mundshme heqja totale e kufijve mes Shqipërisë dhe Kosovës. Pyetje: A është projekt i mundshëm heqja totale e kufijve Shqipëri- Kosovë? Ekrem Mustafa: “ËshtëLexo më shumë

Haradinaj: Vizioni i Jusuf Gërvallës për Kosovën është realizuar

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka kujtuar Jusuf Gërvallën në ditën e lindjes së ideatorit të lëvizjes për liri e pavarësi. Haradinaj tha se Ushtria Çlirimtare e Kosovës e gdhendi në emblemën e saj emrin e Jusuf Gërvallës, ndërsa vizioniLexo më shumë

Pamjet e rrahjes ndërmjet Dardan Molliqajt dhe Haki Abazit

Është publikuar video e rrahjes mes kandidatëve për deputetë, Dardan Molliqaj dhe Haki Abazi e cila ndodhi rreth tri javë më parë në Fushë Kosovë. Përfaqësuesit e PSD-së dhe VV-së ishin përfshirë në përleshje fizike, pas një debati televiziv iLexo më shumë

I ulur këmbëkryq sfidoi policinë serbe, flet njeriu i fotos historike në Prishtinë

Ishte gushti i vitit 1990, kur shqiptarët e mbledhur pranë hotelit Grand në Prishtinë, prisnin me padurim delegacionin gjashtë-anëtarësh amerikan, të kryesuar nga Senatori Bob Dole. Tubimi i tyre, për të protestuar për të drejtat që u takojnë, u shuaLexo më shumë

Dita e pestë e fushatës zgjedhore

Sot në Kosovë vazhdon dita e pestë e fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen më 6 tetor. Fushata e nisur pesë ditë më parë dhe përfundon më 4 tetor, ndërsa data 5 tetor është heshtje zgjedhore eLexo më shumë

Ambasada Amerikane prezanton fjalorin shqip-serbisht

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka prezantuar fjalorin më të madh shqip-serbisht. Kjo iniciativë është mbështetur nga UNMIK, është implementuar nga IOM Kosova nën asistencën e Ambasadës Britanike në Prishtinë. Ky është njoftimi i plotë i Ambasadës amerikane:

Thyhen restoranti i KFC-së në Ferizaj, vidhen mijëra euro

Sot është raportuar rasti që rreth orës 02:47 në rrugën “Amet Kaçiku” është raportuar vjedhje e rën-dë dyshohet se tre persona kanë hyrë në lokalet e KFC dhe aty kanë marrë një kasafortë me para të gatshme që sipas menaxheritLexo më shumë

Ambasadori rus në Beograd u rri hazër deklaratave të amerikanëve për Kosovën, i reagon senatorit Johnson

Para pak ditësh në Prishtinë e Beograd kanë qëndruar dy senatorët amerikan, Ron Johnson dhe Chris Murhphy, të cilët kanë dhënë mesazhet e tyre për finalen e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë. Murphy në fjalën e tij kishteLexo më shumë

OVL e UÇK-së: Mos e keqpërdorni statusin e veteranit

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës shpreh shqetësimin e thellë për keqpërdorimin e vazhdueshëm të statusit të veteranit të luftës së UÇK-së. Që nga koha e marrjes së materialeve nga prokuroria, ka pasur dhe ka indikacioneLexo më shumë

Ndalohen tetë çekë, Ferizaj planifikuan ngritjen e dronit “Kosova është Serbi”

Policia e Kosovës ka ndaluar tetë shtetas të Çekisë të cilët kishin planifikuar që nesër gjatë ndeshjes futbollistike Kosovë-Çeki ta ngritnin dronin mbi stadium me flamurin me mbishkrim “Kosova është Serbi”. Falë vigjilencës së Policisë Rajonale të Ferizajt është bërëLexo më shumë

Aksidentohet cisterna e naftës në Hani i Eleziti-Kaçanik rrezikohet të bie në humnerë

Një cisternë nafte është vetëaksidentuar sot në magjistralen Hani i Eleziti-Kaçanik. Sipas pamjeve nga Indeksonline, kabina e shoferit ka dalë jashtë rrugës duke rrezikuar të bie poshtë magjistrales. Sipas një dëshmitari, të lënduar nga ky vetaksident nuk ka, duke shtuarLexo më shumë