Archive

Category: Sport

Trajneri i Kosovës, Challandes: Jam krenar me lojtarët e mi, treguam karakter ndaj kombëtares më të mirë në botë

Bernard Challndaes është deklaruar pas humbjes së Kosovës 5-3 ndaj Anglisë në kuadër të kualifikimeve për Euro 2020. Trajneri i Përfaqësueses ka thënë se ai është i lumtur me lojën e treguar nga lojtarët tanë, pasi që kishim përballë njërënLexo më shumë

Muriqi “shkyen” portën e Çekisë

Vedat Muriqi ka realizuar golin e barazimit dhe ka ngjallur shpresat për fitore të “Dardanëve që para 5 minutave ishin pothuajse të shuara. Asiston Hadërgjonaj për mrekulli dhe Muriqi nuk gabon.

S’ndalet Akil Gjakova, kualifikohet në gjysmëfinale

Akil Gjakova ka vazhduar sigurt drejt medaljes në “Grand Prix” të Budapestit. Xhudisti nga Kosova është kualifikuar në gjysmëfinale pasi e mundi në çerekfinale japonezin, Masashi Ebinuma. Xhudisti nga Kosova, Akil Gjakova, është kualifikuar në gjysmëfinale të ‘Grand Prix’ qëLexo më shumë

Liverpooli kërkon mbrojtësin e Betisit

Jurgen Klopp synon ta përforcojë edhe më shumë ekipin për sezonin tjetër. Kampionët e Evropës, do të hyjnë me ambicie të reja në edicionin e ardhshëm, ku pasi fituan Ligën e Kampionëve do të synojnë edhe Premier Ligë. Jurgen KloppLexo më shumë

Emocionuese: Besa Bese Besën ta kem dhanë për Kosovë jetën dojmë me dhanë, këndojnë futbollistet Kosovarë

Në ndeshjen e zhvilluar në “Vasil Levski”, Kosova realizoi fitore me rezultatin 2-3 si musafirë ndaj Bullgarisë, në ndeshjen e vlefshme për kualifikime në Kampionatin Evropian “Euro 2020”. Për Kosovën realizuan Milot Rashica, Vedat Muriqi dhe Elbasan Rashani. Për ‘Dardanët’ kjoLexo më shumë

FITORE E MADHE SA MALET E BULLGARISË

Ka përfunduar ndeshja midis Kombëtares së Kosovës dhe asaj të Bullgarisë. Kombëtarja e shtetit tonë fitoi me rezultat 3-2. Ndeshja e kualifikimeve për Kampionatin Europian u zhvillua në stadiumin “Vasil Levski” në Sofje

Joshua kërkon revanshin, Ruiz Jr refuzon

Anthony Joshua ka kërkuar revanshin nga boksieri meksikan, Andy Ruiz Jr, por ky i fundit nuk është duke menduar për të. Boksieri britanik e ka pësuar humbjen e parë në karrierë dhe atë duke u rrëzuar katër herë nga kundërshtariLexo më shumë

Kombëtarja e Shqipërisë në telashe, tre lojtarë i bien nga kombinimi

Lista e kombëtares së Shqipërisë vazhdon të pësojë ndryshime në prag të dy ndeshjeve të rëndësishme të eliminatoreve për “Euro 2020”. Kuqezinjtë më 8 qershor luajnë në udhëtim ndaj Islandës, ndërsa më 11 qershor në Elbasan presin Moldavinë. Të martënLexo më shumë

E pabesueshme: Kosova në disavantazh

Bozhikov (39′) pas harkimit të bukur në zonë shënoi për mysafirët, ndërsa mbrojtja e jonë ishte e përgjumur. Kjo është hera e parë që Kosova është në disavantazh në ‘Fadil Vokrri’. /

Ja me çfarë rezultati e munde Ferizaj Trepçën 89

Sot u zhvilluan tri ndeshje në Superligë, që ashtu siç pritej ishin shumë interesante.   Për sportashësit ferizajas vëmendja  ishte te derbi në mes të KF Ferizaj dhe Trepça’89. Pas një loje të bukur dhe  angazhimi  të lojtarëve ferizajas, Ferizaj  mposhtiLexo më shumë

Vdes legjenda e futbollit

Fituesi i Kupës së Botës me ekipin kombëtar të Anglisë, në vitin 1996, Gordon Banks, ka vdekur në moshën 81-vjeçare. I njohur si njëri ndër portierët më të mirë në futboll, Banks ishte emëruar portieri i vitit plot gjashtë herëLexo më shumë

Triumfojnë Kik-Bokserët nga Shtimja!

Sot Federata e Kik-Boksit të Kosovës zgjodhi Kik-Bokserët më të dalluar të vitit 2018, në mesin e tyre janë zgjedhur edhe Kik-Bokserët e KKB ‘’Skender Salihaj’’ Shtime: Arber Salihaj, Ridyan Tershani dhe sekretari i klubit Ramiz Smajli! Komuna e ShtimesLexo më shumë

Gjakova si luan dërrmon Karapetianin, emri i Kosovës ngritë në këmbi 20 mijë shikues në Paris!

Japonezja pësoi disfatë nga Distria Krasniqi. Distria është në gjysmëfinalen e madhe në kategorinë -52 kg. Gjakova si luan dërrmon Karapetianin, emri i Kosovës ngritë në këmbi 20 mijë shikues në Paris. Ferdinand Karapetian nga Armenia mposhtet pas vazhdimeve nga trimi iLexo më shumë

Me rrymë, me ujë edhe me Barcën s’luhet

Barcelona është kualifikuar në gjysmëfinale të Copa del Rey pasi ka eleminuar Sevillën me rezultat të përgjitshëm 6-3. Sevilla në këtë ndeshje erdhi me epërsinë 2-0 të krijuar në ndeshjen e parë. Mirëpo Barca e ritheu rezultatin duke e mposhturLexo më shumë

Loriana ​Kuka e mposht rusen dhe kualifikohet në gjysmëfinale

Xhudistja kosovare, Loriana Kuka, ka arritur ta fitojë ndeshjen kundër ruses Aleksandra Babinsteva, duke e siguruar një vend në gjysmëfinale të garës Grand Prix Tel Aviv në kategorinë e peshave -78 kilogramë. Në çerekfinale të kësaj gare, Kuka arriti taLexo më shumë

Lajmi i fundit: Për 30 sekonda Majlinda Kelmendi e fiton medaljen e artë

Majlinda Kelmendi ka fituar Medaljen e Artë brenda 30 sekondave.Xhudistja nga Peja fitoi ndaj izraelites Cohen Gili me Ippon, shkruan GazetaBlic. Fillimisht ka mposhtur xhudisten nga Gjeorgjia, Tetiana Levytska Shukvani, derisa krejt në fund Fabienne Kocher.

Kosova ia bën 11 me 2 San Marinos në Futsall

Përfaqësuesja e Kosovës në kategorinë U-19, e ka mposhtuar bindshëm San Marinon. Djemtë tanë e organizuan lojën si në mbrojtje kështjellë ashtu dhe në sulm të furishëm e efikas, duke i zbatuar kështu detyrat e përzgjedhësit Suad Keçi në përpikëri.Lexo më shumë

Lorik Cana: Kosova ka arritur në futboll atë që Shqipëria nuk e ka arritur për 80 vjet

Lorik Cana: Kosova ka arritur në futboll atë që Shqipëria nuk e ka arritur për 80 vjet. Legjenda shqiptare e futbollit, Lorik Cana në një intervistë për RTV Dukagjinin ka thënë se përfaqësuesja e Kosovës ka ndikuar në dobësimit eLexo më shumë

Mustaf Grainca merr edhe një tjetër pozicion të rëndësishëm në Ferizaj!

Pas problemeve që përcjellën klubin futbollistik KF Ferizaj  sezonin e kaluar, si dhe largimit të trajnerit Tovërlani  Bordi udhëheqës i KF Ferizaj   ka emëruar  për kryetar të klubit z. Mustafa Grainca Në mbledhjen e rregullt të Bordit udhëheqës të KlubitLexo më shumë

E nokautoi për vetëm 32 sekonda, Henry Cejudo e nënshtron T.J. Dillashaw

Henry Cejudo ka arritur të triumfojë në përballjen kryesore të UFC 233, pasi e nokautoi për vetëm 32 sekonda rivalin e tij, T.J. Dillashaw. Cejudo ishte i papërmbajtshëm qysh në start.

E ardhmja e futbollit të Kosovës po vendoset në Durrës!

FFK-ja konfirmon se anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të saj janë tubuar në Durrës të Shqipërisë për ta aprovuar projektin strategjik për vitet e ardhshme! E pazakontë! Komiteti Ekzekutiv i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) e ka zgjedhur Durrësin eLexo më shumë

Ja çfarë goli ka shënuar Rashica

Sulmuesi kosovar, Milot Rashica, i cili aktualisht është lojtar i klubit gjerman, Werder Bremen, ka shënuar një super gol në stërvitje. Ai është aktualisht me bashkëlojtarët e tij në Afrikën e Jugut, aty ku po zhvillojnë përgatitjet për pjesën eLexo më shumë

Barca mbyll bisedimet me “Varanen e Ri”, nesër nënshkruhet marrëveshja

Afati kalimtar dimëror duket se do të jetë shumë i mirë për skuadrën e Barcelonës. Katalanët me sukses kanë mbyllur marrëveshjen edhe me lojtarin e dytë nga Ligue 1 e Francës. Pasi arritën marrëveshje me Adrien Rabiot, i cili nëLexo më shumë

I riu Willock shkëlqen në triumfin e Arsenalit ndaj Blackpoolit në FA Cup

Futbollisti 19-vjeçar Joseph Willock ka shkëlqyer me dy gola në fitoren 3-0 të Arsenalit ndaj Blackpoolit, skuadrës së nivelit të tretë të futbollit anglez, në FA Cup – të shtunën në Bloomfield Road – derisa “Topçinjtë e siguruan kalimin nëLexo më shumë

​Xhaka e nis vitin 2019 me gol

Mesfushori shqiptar i Arsenalit, Granit Xhaka, ka shënuar gol në ditën e parë të vitit 2019, ndaj Fulhamit. Arsenali është duke zhvilluar ndeshjen e 21-të të këtij sezoni në Premierligë, ku Xhaka e ka sjellë në epërsi klubin e tijLexo më shumë

Ja kush është portieri më i mirë në Evropë

Shumë tifozë vendosën në dyshim aftësitë e Liverpoolit për të operuar në merkaton e futbollit kur skuadra angleze vendosi të blejë një portier për 70 milionë euro, por investimi i kësaj vere duket se po i jep të drejtë kryesuesveLexo më shumë

Shikojeni golin e bukur të Behramit ndaj Cagliarit

Udinese shënoi fitore 2-0 ndaj Cagliarit të shtunën në kuadër të xhiros së 19-të në Serie A. Njërin prej golave e shënoi mesfushori me origjinë nga Kosova, Valon Behrami, shkruan IK Behrami goditi topin nga distanca për ta dërguar atëLexo më shumë

Kjo është renditja e Premierligës në mbyllje të vitit 2018

U mbyll sot viti kalendarik 2018 në futbollin anglez, ku dy ekipet e Manchesterit, City dhe United korrën fitore, ashtu sikurse dhe Chelsea. Me fitoren e Manchester Cityt, gara është mjaft e fortë për titull me Liverpoolin, ndërsa Chelsea “blindon”Lexo më shumë

Liverpooli ende pa rivalë, e shkatërron Arsenalin

Liverpooli e ka turpëruar 5-1 Arsenalin në një derbi të njëanshëm të shtunën në Anfield, duke e zgjatur epërsinë në krye të Premierligës, si dhe duke e ruajtur ecurinë e përkryer pa humbje deri tani këtë sezon në ligë. MeLexo më shumë

Napoli rikthehet te fitorja, Inzaghi drejt shkarkimit?

Napoli rigjeti fitoren, vetëm 3 ditë pas humbjes në Milano ndaj Interit, teksa mposhti Bolognën në “San Paolo”, me rezultatin final 3-2. Pa Insignen dhe Koulibaly, të dy të pezulluar, napolitanët gjetën avantazhin që në minutën e 16′ me anëLexo më shumë