Archive

Category: Sport

Arber Salihaj zgjidhët sportisti i vitit në komunën e Shtimes

Shtime më, 27 dhjetor 2018 – Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport është duke vazhduar traditën e shpalljes së sportistëve më të mirë të vitit. Komuna e Shtimes edhe këtë vit përmbylli me suksese inkurajuese dhe të mira në sportLexo më shumë

Wilderi tallet me Joshuan: Të gjithë po të refuzojnë, sepse je kampion rastësisht

Boksieri Anthony Joshua duket se do ta ketë të vështirë të gjejë një rival të denjë për duelin e 13 prillit, pasi të gjithë boksierët e tjerë të mëdhënj janë të zënë për atë datë. Wilder dhe Fury janë pranëLexo më shumë

Vetura e re që ka prodhuar BMW, po lë të gjithë “gojëhpaur”

    BMW bëri një mrekulli me versionin M5, i fundit i këtij lloji deri më tani. Ky versionn kombinon një numër elementesh për të përmirësuar nivelin e performancës tashmë mbresëlënëse të M5 me shkarkim, aerodinamikë, pezullim dhe rrota. SiçLexo më shumë

UEFA i thotë ‘BRAVO’ Kosovës – e bën anëtare të ‘Grassroots Charter

Federata e Futbollit të Kosovës zyrtarisht është bërë anëtare e projektit ‘Grassroots’t të UEFA’s, i cili ka për qëllim përhapjen e futbollit te fëmijët, në shkolla, te ata me aftësi të kufizuara, e madje edhe për veteranët. Ne një postimLexo më shumë

Wilder: Me dy nokaute, unë isha fituesi – le ta bëjmë prapë

Deontay Wilder ka mbetur kampion bote në divizionin WBC, duke qenë se meçi ndaj Tyson Furyt përfundoi me pikë të barabarta pas 12 raundeve me vendim të gjyqtarëve. Edhe pse boksieri britanik ishte më përpara me pikë gjatë raundeve në duelin e zhvilluar nëLexo më shumë

Kampi i Furyt kërkon hetim nga WBC lidhur me ndarjen e pikëve në meçin kundër Wilder

Vendimi i gjyqtarëve që ta mbyllnin baras meçin ndërmjet Deontay Wilder dhe Tyson Fury, është etiketuar si kundërthënës dhe kampi i britanikut është duke kërkuar një hetim lidhur me pikët e ndara për dy boksierët. 30-vjeçari u ndesh në Los Angeles me kampioninLexo më shumë

Fabregas te Milani që në janar, bisedimet kanë filluar pozitivisht

Përfaqësuesit e Milanit janë takuar me ata të Cesc Fabregasit, ku mësohet se i është afruar një kontratë dy vjeçare e gjysmë. Spanjolli do të jetë lojtar i lirë në fund të sezonit dhe është i lirë të nënshkruajë përLexo më shumë

American Pharoah ‘galloped’ into history

This coming weekend, horses across the country will be competing in stakes races. New champions will be crowned in January. In a few more months, talk about the 2016 Triple Crown will become louder and more prevalent as a newLexo më shumë

American Pharoah ‘galloped’ into history

This coming weekend, horses across the country will be competing in stakes races. New champions will be crowned in January. In a few more months, talk about the 2016 Triple Crown will become louder and more prevalent as a newLexo më shumë

World swimming championships: Australia strike double gold in Kazan

Mitch Larkin claimed men’s 100m backstroke gold at the world swimming championships in Russia. It marked Australia’s second win on day three of the titles in Kazan after Emily Seebohm led a quinella in the women’s 100m backstroke final. TopLexo më shumë

World swimming championships: Australia strike double gold in Kazan

Mitch Larkin claimed men’s 100m backstroke gold at the world swimming championships in Russia. It marked Australia’s second win on day three of the titles in Kazan after Emily Seebohm led a quinella in the women’s 100m backstroke final. TopLexo më shumë

Australia’s Mick Fanning wins fourth surf title at Bells Beach

Australian Mick Fanning won a record-equalling fourth Rip Curl Pro title at Bells Beach, edging out Brazilian Adriano de Souza in the final on a tiebreak. The pair both recorded a two-wave score of 15.27 points, with Fanning claiming theLexo më shumë

Australia’s Mick Fanning wins fourth surf title at Bells Beach

Australian Mick Fanning won a record-equalling fourth Rip Curl Pro title at Bells Beach, edging out Brazilian Adriano de Souza in the final on a tiebreak. The pair both recorded a two-wave score of 15.27 points, with Fanning claiming theLexo më shumë

Could Real Madrid really join the NBA?

American sports are often ridiculed for the “world champions” banners that hang from the rafters. How can you be world champions when you only play in one country? Hell, we even call our baseball championship the World Series. But ifLexo më shumë

Could Real Madrid really join the NBA?

American sports are often ridiculed for the “world champions” banners that hang from the rafters. How can you be world champions when you only play in one country? Hell, we even call our baseball championship the World Series. But ifLexo më shumë

Chris Froome joins legends of Tour de France with second win

Rain at the Tour de France finish on the Champs Elysées is a rare event. Although the bulk of the soaking came during the early miles through the Paris suburbs, the peloton had not been this sodden during the Tour’sLexo më shumë

Chris Froome joins legends of Tour de France with second win

Rain at the Tour de France finish on the Champs Elysées is a rare event. Although the bulk of the soaking came during the early miles through the Paris suburbs, the peloton had not been this sodden during the Tour’sLexo më shumë

Adrian Peterson on pace to become first 30-year-old rushing champ since 2004

Through eight games, Minnesota Vikings running backAdrian Peterson is in the same place he was after a quarter of the NFL season: atop the league’s rushing rankings. He has run for 758 yards and has a 37-yard lead on Atlanta’sLexo më shumë

Adrian Peterson on pace to become first 30-year-old rushing champ since 2004

Through eight games, Minnesota Vikings running backAdrian Peterson is in the same place he was after a quarter of the NFL season: atop the league’s rushing rankings. He has run for 758 yards and has a 37-yard lead on Atlanta’sLexo më shumë

Rockies SS Jose Reyes arrested on Maui for alleged domestic abuse

The Colorado Rockies issued a statement late Monday night that they are “extremely disappointed and concerned” to learn of domestic abuse charges against shortstop Jose Reyes. According to a Maui County Police Department report, Reyes was arrested Oct. 31 inLexo më shumë

Rockies SS Jose Reyes arrested on Maui for alleged domestic abuse

The Colorado Rockies issued a statement late Monday night that they are “extremely disappointed and concerned” to learn of domestic abuse charges against shortstop Jose Reyes. According to a Maui County Police Department report, Reyes was arrested Oct. 31 inLexo më shumë

Valentino Rossi wins duel with Marc Márquez to secure Dutch MotoGP

Valentino Rossi won MotoGP’s Dutch TT race from pole position after a thrilling duel with the world champion Marc Márquez in which the pair clashed at the final corner, forcing the Italian to ride through gravel before crossing the line.Lexo më shumë

Valentino Rossi wins duel with Marc Márquez to secure Dutch MotoGP

Valentino Rossi won MotoGP’s Dutch TT race from pole position after a thrilling duel with the world champion Marc Márquez in which the pair clashed at the final corner, forcing the Italian to ride through gravel before crossing the line.Lexo më shumë