Archive

Category: Uncategorized

Deputetja tregon se çfarë po ndodhë me shtesat e fëmijëve

Kanë kaluar tetë muaj që kur Kuvendi i Kosovës kishte miratuar rezolutën për ndarjen e një shume të caktuar për të gjithë fëmijët nga lindja e deri në moshën 16-vjeçare. Sipas kësaj rezolute shtesa për fëmijët do të jenë nëLexo më shumë

Tony Blair kujton momentin kur Britania e Madhe iu bashkua vendeve tjera të NATO-s, për të vënë paqe në Kosovë

Me rastin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, ish-kryeministri britanik Tony Blair, ka thënë se vendimin për t’ju bashkuar vendeve tjera anëtare të NATO-s gjatë vitit 1999, e mori me qëllim që t’i jap fund luftësLexo më shumë

Shtatë ditë reduktime në Ferizaj, Kaçaniku dhe Shtimja

KEDS ka njoftuar se në bazë të kërkesës së KOSTT dhe për shkak të punimeve të kësaj kompanie në rrjetin e tensionit të lartë, distrikti i Ferizajt, ku hyjnë Ferizaj me rrethinë, Kaçaniku dhe Shtimja do të kenë reduktime ngaLexo më shumë

Naim Ismajli vizitoi qendrën ku po mbahet Testi i Arritshmërisë.

Kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli së bashku me drejtorin e Arsimit, Mensur Neziri vizituan qendrën ku po mbahet Testi i Arritshmërisë.Testi po mbahet në qendrën e Sh.M.U ” Emin Duraku” në Shtime. Këtë vit, në komunën tonë janëLexo më shumë

KFOR-i reagon ndaj deklaratave të Vuçiqit: Ne jemi e vetmja forcë ushtarake e autorizuar në Kosovë

Policia e Kosovës, konkretisht Inspektorati Policor i Kosovës, në orët e para të mëngjesit të datës 28 maj, kanë realizuar një aksion të gjerë policor në komuna të ndryshme përfshirë edhe komunat veriore të Kosovës. Situata u tensionua kur presidentiLexo më shumë

LAJMI I FUNDIT: Katër policë të plagosur në aksionin në Veri

Katër polic janë plagosur gjatë aksionit në Veri e Jug të Mitrovicës. Lajmin për klankosova.tv e ka konfirmuar zëdhënësja e Spitalit të Mitrovicës, Nita Mustafa. “Për momentin katër policë janë të plagosur por që janë jashtë rrezikut për jetë. TreLexo më shumë

Kryeqyteti i ngre bust Albrightit, ajo pritet të vizitojë Kosovën në 20 vjetorin e çlirimit të Prishtinës

Ndonëse jo në gjendje të mirë, shtatorja e ish-presidentit amerikan, Bill Clinton, qëndron në qendër të Prishtinës, si shenjë falënderimi për kontributin e tij në çlirimin e Kosovës nga Serbia. Kryeqytetit do t’i shtohet edhe busti i bashkëpunëtores së Clintonit,Lexo më shumë

18 vjet nga rënia e Komandant Tigrit

Sot bëhen 18 vjet nga rënia e dëshmorit Fadil Nimani, i njohur si Komandant Tigri. Fadil Nimani ishte nga fshati Gërgoc i Gjakovës, një ushtar shqiptar dhe dëshmor i luftës në Maqedoni. Komandant Tigri, iu bashkua forcave shqiptare që luftoninLexo më shumë

Festa diplomatike në Strasburg Kosova prezantohet denjësisht

Komuna e Strasburgut, qyteti i dyte diplomatik në France pas Parisit – selia e institucioneve të BE dhe KiE, me 200 diplomatë, 44 përfaqësi diplomatike- e transformoi sheshin « Place du Château », pranë Katedrales madhështore Notre-Dame, në një hapësirëLexo më shumë

Çfarë thotë Xhabir Zharku për Kadri Veselin e Hashim Thaçin?

Ai në një intervistë ekskluzive për gazetën inFokus tregon se ruan raporte të mira shoqërore me kreun aktual të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veselin dhe takohet me të kohë pas kohe, sikur edhe m zyrtarët tjerë të kësaj partie.Lexo më shumë

Granata dore, mina e detonator – gjendet arsenal eksplozivësh në Kaçanik

Një sasi shumë e madhe eksplozivësh është hasur dje në Kaçanik nga një person gjersa ishte duke punuar në pronën e tij. Policia e Kosovës ka dhënë detaje  lidhur me rastin teksa kanë bërë të ditur se ankuesi ka informuarLexo më shumë

Mbahet debati publik me qytetarët nga Fol Hapur në komunën e Shtimes

Organizata Joqeveritare “FOL” ka mbajtur sot debatin e radhës FOL Hapur me kryetarin e Komunës së Shtimes Naim Ismajli. Në këtë debat nën udhëheqjen e z. Elbasan Racaj dhe kryetarit të Komunës, Naim Ismajli, u diskutua mbi investimet kapitale tëLexo më shumë

Të rinjtë e komunës së Shtimes shkëlqejnë në mbrëmjen e maturës

Mbrëmja e Maturës 2019, e cila është një ngjarje e veçantë për çdo të ri që përfundon shkollimin e mesëm të lartë dhe shoqërohet me kujtime mbresëlënëse. Rreth 500 nxënës maturantë të Gjimnazit “Naim Frashëri ” dhe të Shkollës sëLexo më shumë

Më 17 maj do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij

Më 17 maj 2019, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij. Tubimi mbahet në Berishë, duke filluarLexo më shumë

Thaçi rikthehet në Kuvend, pritet raportimi për deportimin e shtetasve turq

Ai aty pritet të raportojë lidhur me rastin e deportimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova, shkruan lajmi.net. Më herët gjatë ditës kishte pasur përplasje mes Thaçit dhe anëtarëve të Komisionit. Thaçi kishte kërkuar të dijë se pse është angazhuarLexo më shumë

Tatimi në tokë nis sivjet, gjoba për ata që s’do të paguajnë

Fatura juaj e tatimit në pronë nga ky vit do të përfshijë edhe tatimin në parcela, i cili për të evituar rritje të larta të papritura të tatimit, tatimi në tokë do të implementohet gradualisht përgjatë katër viteve. Sipas departamentitLexo më shumë

Mesazhi prekës i djalit të dëshmorit – S’e pranojnë në punë, largohet nga Kosova

Burim Halili nga fshati Galic i Pejës ka njoftuar përmes Facebook-ut se do të largohet nga Kosova në kërkim të  një jete më të mirë, raporton Gazeta Express. Halilit që në luftë ia vranë edhe babanë e vëllanë, ka shkruarLexo më shumë

Përfshihet nga zjarri një fabrikë në Shtime

Në mëngjesin e së dielës është përfshirë nga zjarri fabrika për prodhimin e Vaskave “Hana-Tex” në qytezën e Shtimes. Përveç dëmeve të mëdha fatmirësisht nuk ka pasur lëndime në njerëz. Bajram Gashi, komandant i Njësisë së Zjarrfikësve në Shtime kaLexo më shumë

Haradinaj: Thaçi pati takim dyorësh në zyrën e tij me Radoiçiqin

Pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri Haradinaj po mban konferencë për media, në të cilën ai po u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve. Shumë herë presidenti Thaçi ka akuzuar kryeministrin Haradinaj për raportin e tij të afërt me Milan Radoiçiqin. Por përLexo më shumë

Padrejtësia që pronari ia bëri 19-vjeçarit nga Mitrovica, e largoi nga puna veç se pati grip

19 vjeçari Alban Isufi nga Komuna e Mitrovicës u detyrua të lë shkollën e mesme, në mënyrë që të punojë që t’ia lehtësojë sado pak familjes barrën financiare. Për 11 orë në ditë, ai merrte 200 euro pagë, derisa njëLexo më shumë

Prifti katolik në Gllogjan gjatë luftës rrahu kambanën e Kishës për tu kujtuar vëllezërve Mysliman kohen e Iftarit

Çfarë është kjo kambanë në ketë interval kohorë të pa zakontë, kishte pyetur Priftin një përfaqësues ndërkombëtar? Po bije në shenjë respekti që tregohet ndaj vëllezërve shqiptar të besimit mysliman që janë të strehuar neper familje të famullisë, se ështëLexo më shumë

Kryetari i LDK’së tallet me Gjykatën Kushtetuese, rritjen e pagave e quan logjikë zhvatëse

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, e ka akuzuar Gjykatën Kushtetuese se është e kapur dhe nuk mund të konstatojë nëse një ligj i miratuar nga Kuvendit është jokushtetues. Ka thënë se institucioni i udhëhequr nga Arta RamaLexo më shumë

Skandal i ri: Asistenti i Fakultetit të Mjekësisë largohet nga puna, dyshohet se ngacmoi studenten

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, gjatë mbledhjes së djeshme (08.02.2019- e premte) kanë vendosur që t’ia ndërpres kontratën një asistenti të angazhuar në katedrën e Otorinolaringologjisë (ORL) pasi ai është denoncuar nga një studenteLexo më shumë

Gjykata Themelore në Ferizaj ja ndalon Agim Aliut shumicën e projekteve pasi që cilësohen si të pa ligjshme

Gjykata Themelore në Ferizaj, më 22.01.2019 me aktvendim ka aprovuar në tërësi propozimin e propozuesit Infrastruktura e Hekurudhave të Kosovës, kundër propozuesit Komuna e Ferizajt, për caktimin e masës së sigurimit të kërkesës padisë. Me pikën II të këtij aktvendimiLexo më shumë

Zbardhet plani për ndryshimin e kufijve, Kosova merr Preshevën, Mitrovica “zonë speciale” Ja çfarë do ndodhë me Trepçën e Bujanovcin

Zbardhet plani amerikan për ndryshimin e kufijve mes Serbisë dhe Kosovës. Ndonëse klanet ruse në Tiranë kanë dalë kundër dhe po bëjnë ç’është e mundur që të mos ndodhë një gjë e tillë, amerikanët e kanë marrë vendimin. Gazeta kaLexo më shumë

“Ndërkombëtarizohet’ përplasja Thaçi -Haradinaj për çështjen e kufirit me Serbinë

Presidenti Hashim Thaçi insiston që marrëveshja me Serbinë të arrihet përmes korrigjimit të kufijve, tash duke përmendur dhënien e veriut, ndërsa kryeministri Ramush Haradinaj këmbëngul që në asnjë mënyrë të mos ketë lëvizje në kufijve. Të dy kanë përsëritur qëndrimetLexo më shumë

Motra e Schick “lë pa frymë” fansat në rrjetet sociale (Foto)

Kur Roma arriti të blejë në verën e 2017-ës, për 41 milionë euro sulmuesin çek Patrick Schick, një vëmendje e madhe iu kushtua edhe motrës së tij, Kristyna Schickova, një yll në rritje, në mediat sociale. Tani që kanë kaluarLexo më shumë

Historia trishtuese e nxënëses nga Drenasi me hetuesin policor

Një nxënëse nën moshën 16-vjeçare nga Drenasi, kishte shkuar në polici për të denoncuar profesorin e saj për marrëdhënie seksuale. Por, në vend të gjetjes së ndihmës, ajo ka gjetur një “padron” skllavërues policor. Pas marrjes së deklaratës, fotografimit tëLexo më shumë

Prishtinë, degët e thyera nga era e fortë dëmtojnë veturat (Foto)

Era e fortë, që ka fryrë sot në Prishtinë, ka shkaktuar dëme si pasojë e degëve të thyera të drujnve. Një qytetar ka dërguar fotografi nga Lagjja e Muhaxherëve në kryeqytet. Aty, nga era e fortë janë thyer degët eLexo më shumë

“Kur t’dek, hoxhonica s’ka me t’la”, shihni si i kthehet Era Istrefi, komentuesit!

Era Istrefi ndonëse jo dhe aq aktive me projekte, por tejet aktive në rrjete sociale, shkruan GazetaBlic. Vetëm dy ditë më parë ajo publikoi fotografi e veshur në bikini bardhë e zi, teksa nxorri në pah të pasmet e formësuara.Lexo më shumë