Lajme

Osmani godet Kurtin dhe LDK’në: Nuk ishte në rregull shkarkimi i Veliut, por as emërimi i tij Ministër

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka folur rreth mocionit që shkarkoi qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti. Mocioni nuk u votua nga Osmani. Një gjë të tillë në kohë të pandemisë Covid-19, ajo e quan të papërgjegjshëm. Ajo ka kritikuar edhe kryeministrin kurti për shkarkimin e ministrit Agim Veliu.

“Mbi të gjitha për shkak të situatës në të cilën gjendeshin qytetarët tanë. Unë mendoj që në atë moment, njëjtë sikurse edhe sot nuk ka pasur asgjë më të rëndësishme sesa dinjiteti dhe shëndeti i qytetarëve tanë. Besoj se secili është dashur të tregojë një ndjeshmëri në raport me një situatë të tillë sepse po shihet edhe tash që ka pasoja sepse qeveria në detyrë pavarësisht që mund të marrë masa brenda qeverisë e pengon tani mocioni i mosbesimit. Jo vetëm që e kam menduar të panevojshëm mocionin në atë situatë por edhe të papërgjegjshëm”, tha Osmani në emisionin Desku në KTV.

“Ne kishim një qeveri që sado në kohë të shkurtër tregoi që programi qeverisës që kishim hartuar së bashku …program i cili kur nisi të zbatohej, nënkuptohej se dikujt do t’i prishej strofulla e krimit…”, tha Osmani

Në LDK ka pasur vazhdimisht njerëz që kanë shpreh kundërshtimet e koalicionit me VV’në, shpjegoi ajo.

Related Articles

Back to top button