Sport

Vdes legjenda e Chelseas

Bonetti ka bërë 729 paraqitje për Chelsean dhe e ka mbajtur portën e pa prekur në 208 ndeshje, ka fituar Kupën e Ligës 1965 dhe FA Cup 1970

Chelsea ka njoftuar për ndarjen nga jeta të ish-portierit, Peter Bonetti, i cili ndërroi jetë në moshën 78 vjeçare pas një beteje afatgjate me një sëmundje.

I njohur me nofkën ‘Macja’ për shkak të reflekseve të tij të shkëlqyera midis shtyllave, ka bërë 729 paraqitje për Chelsean, i dyti me më së shumti ndeshje në histori të Bluve të Londrës, pas Ron Harris.

Ai ndihmoi Chelsea të fitojë Kupën e Ligës në vitin 1965, FA Kupën 1970 dhe European Cup Winners’ Cup më 1971

Related Articles

Back to top button